پنجشنبه، 21 فروردین 1399 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

شنای پروانه: فیلمی خوب اما نه عالی!

شنای پروانه: فیلمی خوب اما نه عالی!

در دوران بی‌قصگی سینما، شنای پروانه با داستانی که روایت می‌کند و قهرمانی که می‌سازد می‌تواند فیلم خوبی باشد اما عالی نه

یک شروع تند و پرکشش می‌تواند برگ برنده هر فیلمی باشد و مخاطب را تا انتها در جای خود میخکوب کند؛ قاعده‌ای که محمد کارت در شنای پروانه به خوبی رعایت کرده بود و شروع فیلم نوید اتفاقات جذابی را می‌داد. اما اتفاق ناخوشایند آنجا بود که این شروع پایان پرکششی نداشت و مخاطب خسته و بی حال فیلم را انتها می‌رساند. از آن سخت‌تر اینکه در طول ماجرای کشدار فیلم هم مخاطب مدام با خودش شباهت‌های «شنای پروانه» با «مغزهای کوچک زنگ زده» را مرور می‌کند و یکی یکی به مقایسه اتفاقات و نقش‌ها با یکدیگر می‌پردازد.

در دوران بی‌قصگی سینما، شنای پروانه با داستانی که روایت می‌کند و قهرمانی که می‌سازد می‌تواند فیلم خوبی باشد اما عالی نه! نه قصه آنقدر نو و بدیع بود که تماشاچی را متوجه گذر زمان نکند و نه آنقدر پرداخت‌ها و فرم فیلم و روایت ماجرا جدید بود که چیزی فراتر از آن چه تا به حال دیده بودیم را به تماشا بنشینیم. 

از طرف دیگر پیش از تماشای فیلم با ذهنیتی که از تیزر و پیرامون آن داشتم، رفته بودم که نقش متفاوت امیر آقایی، پانته‌آ بهرام و... را ببینم اما آنقدر جواد عزتی فیلم پررنگ بود و یادمان می‌رفت فیلم بازیگران دیگری هم دارد و اصلا موج رسانه‌ای فیلم روی آن‌ها سوار بوده است.

جسارت‌های فیلمساز برای قدم نخستش خوب بود اما چیزی که می‌تواند او را نسبت به دیگران متفاوت کند ادامه دادن این جسارت‌ها و تفاوت‌هاست. امدی آنکه فیلم بعدی کارت از ابتدا تا انتها مخاطب را مبهوت خود کند.

 

فرهنگ نویس / محمد غفاری


  • شنای پروانه: فیلمی خوب اما نه عالی!


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

آرشیو

جستجو

تبلیغات