یکشنبه, 01 مهر,1397 | |

یادداشت

آرشیو اخبار


یادداشت

الگوهای زیبای سینمای جوان ما/ یادداشتی از احمد مسجد جامعی

 این که نسل نو را متهم به بی حوصلگی می کنند، برآمده از چیست؟ بیش از هر چیز برآمده از سوء تفاهمی است که علت اصلی اش خود بی حوصلگی است. اگر ریشه ای تر نگاه کنیم، رویکرد نسل نو به کوتاه گفتن، کوتاه خواندن، کوتاه نوشتن و کوتاه دیدن حرکتی است ...
یادداشتی به مناسبت روز شعر و ادب پارسی/ شعر، یگانه هنر دوران ها

تاریخ هیچ ملتی را سراغ ندارد که مانند ایرانیان این چنین زبانشان را در برابر خون و شمشیر و آتش نگهداری کرده باشند.
جلال شاهد زمانه خود بود

جلال شاهد زمانه خود بود

26 شهریور 1395 11:19

چهل و هفت سال از درگذشت جلال آل احمد گذشت، اما همچنان نام او به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین داستان‌نویسان معاصر بر سر زبان‌هاست. شهریار زمانی، نویسنده رمان «خانه پدری» که به زندگی جلال آل احمد می‌پردازد به این مناسبت...
سینما در ایران چگونه گذشت؟/ یادداشتی به مناسبت روز ملی سینما

 سینما با وجود اینکه در چند سال گذشته همراه با فراز و نشیب‌هایی بود اما همچنان یکی از بهترین تفرجگاه مردم به شمار می‌آید.
در غم خاموشی ساز فرهنگ شریف/ یادداشتی از سالار عقیلی

سالار عقیلی، خواننده نامدار موسیقی ایرانی پس از دریافت خبر درگذشت استاد فرهنگ شریف، نوازنده چیره‌دست تار، یادداشتی در بزرگداشت جایگاه ایشان نوشت.
ترجمه‌ها و سرایت بیماری‌های هولناک

محمد میلانی، پژوهشگر و مترجم، معتقد است این‌که از طریق برخی ترجمه‌ها، می‌شود بی‌نهایت الگوی ذهنی، آراء حکمای واقعی و یا حتی ساختگی، تفکر و اندیشه و حتی نظریه وارد یک زبان کرد، ترسناک است و ضرورت دارد در این زمینه چاره‌اندیشی ...
«مطالعه»؛ فناوری نرم در جهت توسعه

«تغییر و ارتقاء دانش‌، بینش، رویکردها و فرایندها در دنیای امروز که از طریق مطالعه حاصل می‌شود، همان فناوری نرم است که در نهایت به توسعه جامعه منجر خواهد شد. بنابراین ما به مطالعه باید به‌عنوان فناوری نرم نگاه کنیم و آن‌را به...
با شاعران اولوالعزم!/ یادداشتی سعید بیابانکی

وقتی فلان منتقد که قلمش و نامش کافی است تا انبوهی از مشتاقان را کتابخوان کند در مورد کتابی پیش پا افتاده نقدی می نویسد و سراسر آن را می ستاید به این دلیل که شاعر از فامیل است یا سبیلش را چرب کرده یا در فلان اداره و شرکت کارش را راه انداخته است پس بای...
مناقشه‌های اخلاقی در فضای رسانه

در ایران از تاریخ ورود مطبوعات به کشور تا انقلاب مشروطه یک دوره 70 ساله وجود دارد که در این دوران تقریبا تعارض اخلاقی در مطبوعات مشاهده نمی‌شود، هرچند که جنگ قلمی با حفظ حدود وجود دارد.
اقتصاد فرهنگی و فرهنگ اقتصادی

 سوال اصلی که قرار است در این نوشتار به آن بپردازیم این است که چه نسبتی بین فرهنگ و اقتصاد وجود دارد؟
در حسرت عاشقانه‌ها/ یادداشت جواد طوسی

باید آن شور و شوق و مناسک سینمارفتن و فیلم‌دیدن داخل سالن تاریک در کنار موج‌های گرم انسانی را تجربه کرده باشی تا به اهمیت و جاذبه‌های نمایش فیلم خارجی پی ببری. 
سه دفتر برای کتاب خبر در روز خبرنگار

به مناسبت روز خبرنگار (17 مردادماه) یادداشتی را با عنوان «​روزخبرنگار و تأمل هایی چند: سه دفتر برای کتاب خبر» در اختیار خبرگزاری کتاب ایران قرار داده است که مشروح آن را می‌خوانید:
چرا در‌کشور ما اتاق‌فکر تشکیل نمی شود؟

قدرت فکرکردن نداریم ؟ توان انتقال فکر مان رانداریم ؟ یا اساساً برای فکر کردن نه فرصتی داریم و نه ارزشی برایمان دارد که تفکر کنیم!!
تلویزیون، بی‌پولی و سریال‌های تکراری/اقتصاد مقاومتی جدی گرفته شود

در حالی که این روزها پخش سریال‌های تکراری در شبکه‌های مختلف تلویزیون به یک رویه تبدیل شده است مسئولان این رسانه کمبود بودجه را دلیل اصلی این امر می‌دانند.
شمارگان کتاب و بررسی مدعای ناشران

دربارۀ آسیب شناسی تحقیق، تألیف و چاپ و نشر کتاب کشور ، یکی از موضوعاتی که شایان طرح است، بحث شمارگان کتاب و بررسی مدعای ناشران است.
صفحه 8 از 18ابتدا   قبلی   3  4  5  6  7  [8]  9  10  11  12  بعدی   انتها   

جستجو

تبلیغات