چهارشنبه, 29 خرداد,1398 | |

یادداشت

آرشیو اخبار


یادداشت

درخت ادبیات کودک و نوجوان باید توسط خود کودکان و نوجوانان آبیاری شود
یادداشتی به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان

درخت ادبیات کودک و نوجوان باید توسط خود کودکان و نوجوانان آبیاری شود

19 تیر 1395 09:45

متاسفانه ادبیات کودک و نوجوان آن گونه که شایسته ی آن است جدی گرفته نمی شود چرا که مخاطبان آن، یعنی کودکان و نوجوانان، توانایی تجزیه و تحلیل و نقد اصولی آثار را ندارند، از طرفی هم پژوهش های اساسی و پایه ای در این زمینه هنوز صورت نگرفته است.
زندگی اش و دیگر هیچ/ یادداشت مسعود فراستی برای فوت عباس کیارستمی

تو تنها فیلمساز جشنواره ای ما هستی که لیاقت نقد داری و برای جایزه جشنواره ها، وطن نمیفروشی، خودت را هم نمیفروشی؛ حداکثر از خودت دور میشوی. خودی که با فیلم هایت چیز مهمی از آن برایمان نگفتی _ که کاش می گفتی _ آن وقت قطعا من نوعی دیگر درباره شان می نوش...
خانه دوست بی دوست شد/ یادداشت حمیدرضا صدر برای درگذشت عباس کیارستمی

. آثار او قاره ها را دور زدند و شیفتگان خود را پیدا کردند. او در روزگارانی تب زده و لبالب از خشونت از زندگی حرف زد.
​یک نفر از گشنگی در حسرت نان شاعر است/ یادداشت و شعر صابر قدیمی به مناسب روز قلم

صابر قدیمی از شاعران و طنزپردازان کشورمان به مناسبت 14 تیرماه، روز قلم شعر و متن کوتاهی را در اختیار ایبنا قرار داده است، که در ادامه می‌خوانید.
ویلیام شکسپیر؛ آمریکایی یا انگلیسی؟ مساله این است!

فیلم‌های هالیوودی و داستان‌های غربی از نمایشنامه‌های «ویلیام شکسپیر» انگلیسی بهره زیادی می‌برند و آثار او بخشی از رویای آمریکایی شده است اما چطور نویسنده‌ای انگلیسی به پدیده‌ای آمریکایی تبدیل می‌شود؟!
برون زین گنبد دربسته‌؛ نگاهی به شاخصه‌های فکری شعر اقبال لاهوری‌

محمدکاظم کاظمی در مقاله‌ای با نگاه به تعدادی از سروده‌های اقبال لاهوری، به بررسی بخشی از شاخصه‌های فکری در شعر این شاعر پرداخته است.
کلاهی که به‌نام شعر بر سرمان می‌گذارند

گوشه‌ای از عرصه‌ی نشر شعر ما مثل صحنه‌ی شعبده‌بازی شده است که می‌دانیم تمامش پوشالی است، اما عده‌ای از تماشایش لذت می‌برند و برایش کف می‌زنند.
 مروری درآستانه ضیافت شاعرانه/ حکمت و هنر شعر فارسی در آئینه کلام رهبر انقلاب

شعر به عنوان یک ثروت ملی در کلام رهبر انقلاب اسلامی همواره از زوایای بسیاری مورد توجه و تعمیم بوده که اهم این زوایا در خلال دیدارهای رمضانی ایشان با شاعران ثبت و ضبط شده است.
مباش یک نفس ای بلبل از سخن خاموش/ یادداشتی برای مرحوم حمید سبزواری

حمید سبزواری در واقع نخستین شاعر متعهد کشور است که خود و اشعارش را وقف انقلاب اسلامی کرده است؛ واژه‌ی زیبای «جانباز» و اطلاق آن به مجروحین انقلاب و جنگ از ابتکارات ایشان می‌باشد که در فرهنگ واژگانی ادبیات فارسی جاودان شده است.
 مظلومیت حوزه فرهنگ در میدان عمل

به نظر می‌رسد در همین ابتدای کار مجلس محترم شورای اسلامی باید نسبت به رفتار و عکس‌العمل‌های نمایندگان مراقبت بیشتری داشته باشد.
وقتی از« بی‌بی‌سی» حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟

پخش مستندی درباره امام خمینی از تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی، بحث وگفتگو درباره این شبکه پرسابقه را دوباره مطرح کرده است. آیا شبکه معتبری مثل بی‌بی‌سی، واقعیات را جعل می‌کند؟ وقتی از بی‌بی‌سی حرف می‌زنیم از چه حرف م...
سیاهه دلایل اقبال مردم به سریال «شهرزاد»

«شهرزاد» قصه می گوید.این یک جمله قصار نیست.واضح و عیان است که سریالی در اندازه های «شهرزاد» باید روالی را پیش ببرد که تماشاگرانش را ترغیب به دیدن کند.این امر محال است اتفاق بیفتد مگر اینکه خط قصه ای جذاب وجود داشته باشد که همه...
مروری بر 36 جایزه‌ی "ایران" در ادوار مختلف "کن"

محمد اطبایی کارشناس بین‌المللی سینمای ایران در پی موفقیت اخیر سینمای ایران در کن نوشتاری را با محوریت مرور جوایز سینمای ایران در جشنواره‌ی کن نوشت.

اینکه چگونه پایگاه‌های نظامی آمریکا بر مسائل فرهنگی مربوط به جوانان در کشورهای ژاپن، کره جنوبی، تایوان و فیلیپین تأثیر گذاشته، کماکان از موضوعات جدی در مطالعات فرهنگی است.
چرا پیروزی اصغر فرهادی هم خطرناک است هم سودمند؟

در نقطه مقابل توفیق جهانی اصغر فرهادی و فیلمهایش، این نگرانی نیز وجود دارد که سندروم تاثیرپذیری از فیلمنامه های فرهادی، محتوای فیلمنامه های بیشتر آثار سینمای ایران را شبیه به هم کند.
صفحه 10 از 18ابتدا   قبلی   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  بعدی   انتها   

جستجو

تبلیغات