شنبه, 05 بهمن,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

آمار فعالیت فرهنگی در کشور/ آمار مطالعه؛ قمی‌ها در صدر، ایلامی‌ها در قعر

آمار فعالیت فرهنگی در کشور/ آمار مطالعه؛ قمی‌ها در صدر، ایلامی‌ها در قعر

گزارش روزنامه جام جم از تازه ترین یافته های مرکز آمار ایران نشان میدهد رفتار فرهنگی خانوار در ایران همچنان در وضعیت هشدار است.

روزنامه جام جم از تازه ترین یافته های مرکز آمار ایران نشان میدهد رفتار فرهنگی خانوار در ایران همچنان در وضعیت هشدار است.

از 60 میلیون و 341 هزار و 46 نفری که درباره سینما رفتن از آنها سوال شده نزدیک به 11 میلیون نفر گفته اند در یک سال مورد مطالعه حداقل یک بار به سینما رفته اند. یعنی 18.9 درصد از جامعه آماری، این یعنی 81.1 درصد و به عبارتی بیش از 48 میلیون نفر حتی یک بار هم به سینما نرفته اند.

طی این پروسه آماری از 60 میلیون نفر پرسیده شده در یک سال اخیر به تماشای نمایشی نشسته اید یا نه. مع الاسف 57 میلیون نفر باز هم صاف نگاه کرده اند توی چشم پرسشگر و گفتند نه! این یعنی 94.9 درصد.

سه میلیون و 95 هزار  و 981 نفر هم می‌شوند 5.1 درصد حداقل یک بار به سالن تئاتر رفته اند. بیش از یک میلیون نفر از این بین یعنی 4.08 درصد فقط یک بار در سال به تئاتر رفته اند.

در رابطه با موسیقی نیز از بیش از 40 میلیون نفر سوال شده است در یک سال اخیر موسیقی گوش کرده اید؟ حالا یا از طریق رادیو، تلویزیون و یا از طریق تبلت و لپ تاپ و رایانه و موبایل. جالب است بدانید بیش از 19 میلیون نفر گفتند نه! یعنی 32 درصد. 40 میلیون و 454 و 957 نفر هم گفتند که موسیقی گوش داده اند.

درباره کتابخوانی (غیر درسی) آمار جالب است، 30 میلیون و 786 هزار و 726 نفر بادی به غبغب انداخته و گفتند: بله! یعنی 58.2 درصد از کل جامعه هدف. آن 22 میلیون و 84 هزار و 990 نفر چطور روی‌شان شد بگویند که هیچ کتاب غیر درسی نخوانده اند. آنها 41.8 درصد از این آمارند.

جالب است بدانید قمی ها در سرانه مطالعه اول هستند با 20 ساعت و هفت دقیقه یعنی چیزی حدود 13 ساعت بیش از میانگین همه استان ها که هفت ساعت و 41 دقیقه در ماه بوده است.

خراسان رضوی با ده ساعت و 33 دقیقه  در رده دوم قرار دارد. این دو استان بافت فرهنگی و مذهبی دارند از این رو عجیب نیست که قرآن و کتاب های مذهبی نیز در صدر موضوعات مورد علاقه مردم بوده باشد. استان سوم نیز که یزد است با 10 ساعت و 19 دقیقه وضع مشابهی دارد. استان ایلام هم با دو ساعت و 48 دقیقه در انتهای جدول است.


  • آمار فعالیت فرهنگی در کشور/ آمار مطالعه؛ قمی‌ها در صدر، ایلامی‌ها در قعر


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

آرشیو

جستجو

تبلیغات