جمعه, 01 شهریور,1398 | |

ادبیات و کتاب

آرشیو اخبار

​نامزدهای مرحله اول جایزه بوکر عربی سال 2019 معرفی شدند

​نامزدهای مرحله اول جایزه بوکر عربی سال 2019 معرفی شدند

نامزدهای مرحله اول جایزه بوکر عربی که معتبرترین جایزه ادبیات داستانی جهان عرب است در حالی معرفی شدند که برای اولین بار در تاریخ برگزاری این جایزه 7 نویسنده زن به فهرست بلند این جایزه راه یافتند.
به نقل از روزنامه البیان-اعضای هیئت داوران جایزه بوکر عربی در اولین مرحله داوری این جایزه 16 رمان عربی را از بین 134 رمانی که برای دریافت جایزه بوکر عربی در سال 2019 وارد رقابت شده بودند معرفی کردند.

اسامی 16 نامزد راه‌یافته به مرحله اول این جایزه عبارتند از:

«زنان بی‌نشان» نوشته محمد ابی سمرا از کشور لبنان،«می: شب‌های ایزیس کوبیا» نوشته واسینی الاعرج از الجزایر، «زنان حواس پنجگانه» نوشته جلال برجس از اردن،«پست شبانه» نوشته هدی برکات از لبنان،«کف سیاه» نوشته حجی جابر از اریتره،«مسیر شبانه درناها در شهرهای عقیق» نوشته امیمه الخمیس از عربستان سعودی،«غرب میانی» نوشته مبارک ربیع از مراکش،«آفتاب سفید سرد» نوشته کفی الزعبی از اردن،«من و حاییم» نوشته الحبیب السائح از الجزایر،«تابستانی با دشمن» نوشته شهلا العجیلی از سوریه،«وصیت‌ها» نوشته عادل عصمت از مصر،«دختر مطرود» نوشته انعام کجه جی از عراق،«به کدامین گناه رفت» نوشته محمد المعزوز از مراکش، «مادرم کشته شد تا من زنده بمانم» نوشته می منسی از لبنان،«برادران محمد» نوشته میسلون هادی از عراق،«همسر مکزیکی» نوشته ایمان یحیی از مصر.

رئیس هیئت داوران این جایزه اظهار داشت: «در رمان‌های برگزیده در فهرست بلند این دوره از جایزه بوکر عربی تجارب گوناگون و سبک‌های مختلف از تاریخ و واقعیت‌های تاملی و مستند وجود دارد که دلیل آن می‌تواند این باشد که نویسندگان این آثار هرکدام متعلق به نسل‌های مختلف و جغرافیای دور سرزمین‌های عربی هستند ولی در نهایت همه آن‌ها دل‌مشغولی‌ها و آروزها، ناامیدی‌ها، دردها و زخم‌های مشابه انسان را به نمایش می‌گذارند.»

جایزه بوکر عربی که از مهم‌ترین جوایز ادبی جهان عرب به شمار می‌رود در سال 2007 میلادی و با هدف ترویج رمان عربی در سطح جهانی تاسیس شد. این جایزه با نظارت جایزه من بوکر در لندن برگزار می‌شود و از سوی اداره فرهنگ و گردشگری ابوظبی در امارات حمایت مالی می‌شود.
 
لازم به ذکر است که نامزدهای نهایی جایز بوکر عربی در تاریخ 5 فوریه و برنده نهایی روز 23‌ام ماه آوریل سال جاری میلادی در شب افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه کتاب ابوظبی معرفی خواهد شد.

سال گذشته میلادی ابراهیم نصرالله، نویسنده فلسطینی موفق شد برای رمان نبرد دوم سگ» جایزه بوکر عربی در سال 2018 را از آن خود کند.

  • ​نامزدهای مرحله اول جایزه بوکر عربی سال 2019 معرفی شدند


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

آرشیو

جستجو

تبلیغات