شنبه, 03 اسفند,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

سهم نهادهای فرهنگی از لایحه بودجه ۹۸ چقدر است؟/ ریزش بودجه برخی نهادهای خاص؟

سهم نهادهای فرهنگی از لایحه بودجه ۹۸ چقدر است؟/ ریزش بودجه برخی نهادهای خاص؟

      دولت در لایحه‌ای که سه‌شنبه چهارم دی‌ماه به مجلس تقدیم کرد، براساس آن میان بودجه در نظر گرفته شده برای صداوسیما، وزارت ارشاد، سازمان اوقاف، دفتر تبلیغات اسلامی، شورای عالی حوزه‌های علمیه، ستاد اقامه نماز، سازمان تبلیغات، مجمع‌ جهانی تقریب مذاهب اسلامی و... مشخص شده است.

چگونگی تخصیص بودجه همواره یکی از مسایل مهم و اساسی کشور به شمار می‌آید که در بیشتر مواقع نیز بسیار چالش برانگیز خواهد بود و این بار نیز با تقدیم لایحه بودجه، بار دیگر تمامی توجه‌ها را به سمت مجلس شورای اسلامی جلب شد تا چگونگی تصویب آن را نظاره‌گر باشند.

لایحه بودجه سال ۹۸ کشور، صبح امروز (سه‌شنبه چهارم دی) توسط حسن روحانی، رییس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ایران تقدیم شد تا نمایندگان درباره تصویب آن تصمیم‌گیری کنند.

در لایحه بودجه سال ۹۸، حوزه امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری در مجموع هشت هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دارد. از این میزان بودجه، سهم دو حوزه «فرهنگ و هنر» و «رسانه» به ترتیب هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است.

 

طبق گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این وزارتخانه تنها ۱۵ درصد از بودجه امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری را دریافت می‌کند. در واقع سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بودجه سال آینده، هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. این میزان بودجه در مقایسه با سال ۹۷ با کاهش حدود ۷۰ میلیارد تومانی همراه بوده است و باید دید که در شرایط نه چندان مساعد عرصه فرهنگ، این کاهش تا چه اندازه بر فعالیت‌های سال آینده این حوزه تاثیرگذار خواهد بود و مسئولان مربوطه چگونه برای برگزاری رویدادهای مدنظرشان برنامه‌ریزی خواهند کرد.

ریز بودجه اعلام شده برای مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این ترتیب است که سهم خودِ وزارتخانه، ۸۰۰ میلیارد تومان است. موسسه پژوهشی فرهنگ، هنر و ارتباطات نیز بودجه‌ای معادل ۱۰ میلیارد تومان را در لایحه سال ۹۸ به خود اختصاص داده است.

نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان هم از بودجه این وزارتخانه به حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات تعلق گرفته و به سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری نیز حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است. در لایحه بودجه‌ای که دولت به مجلس تقدیم کرده است، اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان به جهت کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی نیز به این وزارتخانه تخصیص داده شده است.

در لایحه‌ای که رییس‌جمهور به مجلس ارائه کرده است، دیگر نهاد شاخص حوزه فرهنگ و هنر که سهم قابل توجهی در بودجه سال ۹۸ دارد، سازمان صداوسیماست که برای سال آینده بودجه پیشنهادی بیشتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برایش تخصیص داده شده است، برای این سازمان هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

بودجه مصوب این سازمان نسبت به سال گذشته با افزایش همراه بوده است، صداوسیما سال ۹۷، بیش از هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه مصوب داشته که امسال حدود ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.

همچنین شورای نظارت بر سازمان صداوسیما که ردیف بودجه آن زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری در نظر گرفته می‌شود، در لایحه بودجه سال ۹۸، دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برایش در نظر گرفته شده است.

با نگاهی به بودجه پیشنهادی برای سال ۹۸، سازمان صداوسیما در مقایسه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۳۰۰ میلیارد تومان بیشتر دریافت می‌کند. این در حالیست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای زیر مجموعه‌های بسیار گسترده‌ای چون معاونت‌های فرهنگی، هنری، مطبوعات و ...، سازمان سینمایی، اداره‌های کل ارشاد استان‌ها، اداره‌های فرهنگ و ارشاد شهرستان‌ها، صنوف فرهنگی و هنری (خانه کتاب، خانه موسیقی، خانه تئاتر، خانه سینما) و ... است و ‌بیش از صدهزار هنرمند را زیر پوشش دارد.

همچنین سهم شورای عالیه حوزه‌های علمیه، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی و... در حالی مشخص شد که برخی از آنها با ریزش بودجه در قیاس با سال گذسته مواجهه شده‌اند. این بخش از بودجه پربحث‌ترین موضوع لایحه سال گذشته نیز بوده است.

* برآوردِ بودجه‌ دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم که مستقل محاسبه شده، ۱,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال پیش‌بینی شده است.

* برآوردِ بودجه‌ شورای عالی حوزه‌های علمیه مجموعا ۳,۰۶۳,۰۰۰ میلیون ریال و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر با ردیف بودجه جداگانه ۱۵۰,۰۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.

* برآوردِ بودجه‌ مرکز خدمات حوزه علمیه از لایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۸ نیز ۱۰,۴۱۷,۰۰۰ میلیون ریال برآورد شده است که از این بین سهم مرکز خدمات حوزه علمیه (۶,۹۶۱,۰۰۰ میلیون ریال)، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه؛ حق بیمه طلاب و روحانیون غیر شاغل (۳,۴۵۶,۰۰۰ میلیون ریال)، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی (۶۰,۴۵۰ میلیون ریال) در نظر گرفته شده است.

* برآوردِ بودجه‌ جامعه المصطفی برای سال آینده ۲,۰۱۷,۰۰۰ میلیون ریال  و دانشگاه امام صادق ۸۰,۰۰۰ میلیون ریال پیشنهاد شده است.

* برآوردِ بودجه‌ شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران ۱,۶۹۷,۰۰۰ میلیون ریال در بودجه سال ۹۸ برآورد شده است.

* برآوردِ بودجه‌ سازمان تبلیغات اسلامی مجموعا ۳,۴۵۸,۲۸۰ میلیون ریال است. که از میان زیرمجموعه‌های آن، سهم سازمان تبلیغات اسلامی  ۱,۵۱۵,۰۰۰)میلیون ریال)، مؤسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی(۲۵۰,۰۰۰ میلیون ریال) بنیاد دایره‌المعارفاسلامی ( ۲۰,۰۰۰میلیون ریال)،  پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی (۱۸۳,۰۰۰  میلیون ریال)، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه (۲۰۰,۰۰۰ میلیون ریال)، مرکز رسیدگی به امور مساجد (۲۸۰,۰۰۰ میلیون ریال) ستاد اقامه نماز (۱۲۰,۰۰۰ میلیون ریال)  در نظر گرفته شده است.

* برآوردِ بودجه‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به صورت کلی ۳,۲۰۰,۶۰۰ میلیون ریال است. در این بین بودجه‌های پیش‌بینی شده برای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی(۲,۳۰۰,۰۰۰  میلیون ریال) ، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی(۲۸۰,۰۰۰ میلیون ریال ) مجمع جهانی اهل بیت (۳۳۰,۰۰۰ میلیون ریال)، دانشگاه اهل بیت (۴۷,۰۰۰ میلیون ریال) بنیاد سعدی (۱۲۷,۶۰۰ میلیون ریال) دانشگاه مذاهب اسلامی (۱۱۶,۰۰۰  میلیون ریال) برآورد شده است.

* برآوردِ بودجه‌ سازمان اوقاف و امور خیریه ۴,۶۲۶,۱۷۰ میلیون ریال است که در این میان سازمان اوقاف و امور خیریه ( ۳,۰۵۷,۱۰۰ میلیون ریال)، دانشگاه علوم و معارف قرآنی (۳۰۹,۰۷۰ میلیون ریال)، حمایت از مدارس علوم دینی اهل سنت(۱,۲۶۰,۰۰۰ میلیون ریال) ‌ از این بودجه سهم خواهند داشت.  • سهم نهادهای فرهنگی از لایحه بودجه ۹۸ چقدر است؟/ ریزش بودجه برخی نهادهای خاص؟


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

آرشیو

جستجو

تبلیغات