پنجشنبه, 31 مرداد,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

 مروری بر نمایش های روی صحنه: چه تئاتر‌هایی در شهر روی صحنه می‌روند؟

مروری بر نمایش های روی صحنه: چه تئاتر‌هایی در شهر روی صحنه می‌روند؟

«لیلا و ... چند مسافر» نوشته و کارگردانی محمد رحمانیان نمایشی درباره باور و اعتقاد مردم به امام هشتم شیعیان است که این روزها در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می رود.

محمد رحمانیان نویسنده و کارگردان تئاتر در راستای دغدغه چندسال گذشته اش در زمینه روی صحنه بردن موسیقی - نمایش این بار نمایش ترکیبی «لیلا و...چند مسافر» را با همراهی صدای نیما مسیحا به صحنه برده است.

وقتی «لیلا و ... چند مسافر» راهی سفر ایمان می‌شوند

در کارنامه کاری محمد رحمانیان پرداختن به شخصیت های مذهبی و ائمه اطهار (ع) زیاد دیده می شود. این هنرمند در نمایش هایی چون «پل»، «اسب ها»، «امیر»، «عشقه»، «نام تمام مادران...» و... توانسته با نگاهی متفاوت، منصفانه و کمتر دیده شده در آثار نمایشی، ادای دین خود را به شخصیت ها و وقایع مذهبی به نمایش بگذارد.

اشراف رحمانیان در مورد مسایل ایدئولوژیک، مذهبی و تاریخی و همچنین نوع نگارش آثارش و اجرای آنها به گونه ای است که مخاطبان می توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. وی در نگارش آثارش مخاطب را هم مدنظر قرار می دهد و تلاش دارد نمایش هایش با وجود شیوه های اجرایی و زوایای دید متفاوت مثل آثاری چون «اسب ها»، «پل» و «عشقه»، تماشاگر عام را نیز به خود جذب کند.

وقتی «لیلا و ... چند مسافر» راهی سفر ایمان می‌شوند

حالا رحمانیان در تازه ترین نمایش خود که در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برده است به مساله ایمان و باور افراد می پردازد. نمایش اول که «لیلا» نام دارد میهن پرستی و ایمان یک جانباز شیمیایی و همسرش لیلا را به تصویر می کشد. جانبازی که علاقه مند به موسیقی و شعر است و گفتار و رفتارش با تصویر کلیشه ای که معمولا از جانبازان و شهدا به یاد داریم، متفاوت است.

در نمایش دوم «چند مسافر»، شاهد حضور شخصیت هایی روی صحنه هستیم که راهی مشهد مقدس هستند. هرکدام از این افراد به جز راننده تاکسی که از دید خودش شاهد یک معجزه در جاده بوده با باوری که به امام هشتم (ع) دارند به این سفر می روند و هرکس معتقد است دست خالی باز نخواهد گشت.

نکته جالب توجه در این نمایش این است که قرار نیست شاهد اتفاقاتی غیرطبیعی و وقوع معجزه از جانب امام رضا (ع) باشیم بلکه این نمایش درباره باور و اعتقاد مردمی است که از سنین و فرهنگ های مختلف به زیارت امامشان می روند و حتی«گلین» یکی از کاراکترهای نمایش با بازی باورپذیر مهتاب نصیرپور آمده تا عزیز از دست رفته اش را به امام رضا (ع) بسپارد.

وقتی «لیلا و ... چند مسافر» راهی سفر ایمان می‌شوند

در کنار روایت کاراکترهای مختلف نمایش، قطعات موسیقی با خوانندگی نیما مسیحا و آهنگسازی علیرضا افکاری برای مخاطبان اجرا می شود. با وجود اجرای قدرتمند نیما مسیحا و انتخاب اشعار مناسب و آهنگسازی تاثیرگذار، شاید اگر تعداد قطعات اجرا کمتر بود شاهد ضرباهنگ و ریتم تندتری در نمایش بودیم.

نمایش «لیلا» سال ۷۸ و «چند مسافر» سال ۸۵ هر کدام به مدت یک شب اجرا شده اند اما رحمانیان پس از اعمال تغییراتی در بخش موسیقی و چینش بازیگران، این ۲ اثر را به شکل همزمان مجددا به صحنه آورده است.

«لیلا و... چند مسافر» به کارگردانی محمد رحمانیان با بازی مهتاب نصیرپور، فریبا متخصص، علی عمرانی، افشین هاشمی، احسان علیخانی، محمد شاکری، سینا رازانی، سانیا سالاری، سعید توکلی و آلاله زارع طلب تا ۵ مردادماه در ۲ نوبت ۱۹:۳۰ و ۲۱:۳۰ در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه است.


  •  مروری بر نمایش های روی صحنه: چه تئاتر‌هایی در شهر روی صحنه می‌روند؟


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

آرشیو

جستجو

تبلیغات