چهارشنبه, 02 مرداد,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

سفر ادبی به فرانسه/ بهترین شهرهای کتابی سرزمین گل‌ها

سفر ادبی به فرانسه/ بهترین شهرهای کتابی سرزمین گل‌ها

کشور فرانسه از دیرباز به سرزمین گل‌ها شهرت داشته است ولی این شهرت بیشتر به خاطر علاقمندی به ادبیات و هنر است.
به نقل از بوک ریوت، در کشور فرانسه از سال‌های گذشته علاقه به کتاب و هنر یک رسم قدیمی است و در بسیاری از شهرها و روستاهای این کشور کتابفروشی‌های بسیاری وجود دارد. تعداد ناشران فرانسوی زبان هرچند نسبت به ناشران انگلیسی زبان محدودیت‌های خاص خود را دارند ولی هنوز تعصب فرانسوی در انتشار کتاب به این ز بان زبانزد خاص و عام در قاره سبز است. بسیاری از شهرهای فرانسه با کتاب و کتابفروشی عجین هستند ولی بعضی از آن‌ها نسبت به بقیه برتر هستند که سایت بوک ریوت در گزارش خود آن‌ها را شهرهای کتابی نامیده است. به گفته این سایت اقتصاد و منبع درآمد عمده مردم این شهرها و روستاها حول محور کتاب و انتشارات می‌گردد. این سایت مهمترین این شهرها را در گزارش خود معرفی می‌کند: 
 
بچرل

 
این شهر کوچک در غرب فرانسه واقع شده است و قدیمی‌ترین و شاید زیباترین شهر این کشور باشد. در این شهر با جمعیت 800هزار نفری هر رستوران و کافی شاپ که پیدا کنید به نوعی با کتاب در ارتباط است و خود کتابفروشی‌ها نیز تعدادشان آنقدر زیاد است که ممکن است در یک خیابان دو یا چند کتابفروشی یافت شود. بعضی از کتابفروشی‌ها تا 40هزار عنوان کتاب هم دارند که با توجه به جمعیت کم شهر رقمی منحصر به فرد است. در حقیقت این کتابفروشی‌ها به خاطر شهر روی مشتری‌های خارجی خود نیز حساب کرده‌اند. 
 
مونتولیو 


از  شهر مونتولیو به عنوان موفق‌ترین شهر برای تجارت کتاب یاد می‌کنند. این شهر نه تنها به خاطر کتابفروشی‌های قدیمی خود مشهور است بلکه اکثر جهانگردان به خاطر گالری‌های هنری به این شهر می‌آیند. بسیاری از علاقمندان به آثار هنری به خصوص نقاشی بعد از موزه لوور حتماً سری به این شهر می‌زنند. 

 
مونتنی سو بوآ


بر اساس آخرین آمارها این شهر کوچک 300هزار نفری سالانه میزبان 100هزار جهانگرد از سراسر جهان است که تنها علتش وجود کتابفروشی‌ها و نمایشگاه‌های کتاب خاص آن است. در این شهر رستورانها و فروشگاه‌ها نیز رنگ و بوی ادبی دارد و طراحی داخلی آنها بر اساس کتاب‌ها و داستانها صورت گرفته است. گفته می‌شود به ازای هر 30 نفر در این شهر یک کتابفروشی مشغول کار است. 
 
سیسری 


شاید در داستان‌ها و رمان‌های فرانسوی نام پاریس کوچولو را شنیده باشید که البته این نام به خاطر زیبایی پاریس برای شهرهای خود استفاده می‌کنند. اولین بار ژان پرو باستان شناس معروف فرانسوی این نام را برای شهر انتخاب کرد و در یادداشتهایش نوشت: این شهر بسیار زیباست و مردمش عاشق و دیوانه کتاب هستند. در این شهر کوچک 20کتاب فروشی به صورت تمام وقت به فروش کتاب مشغول هستند. 
 
شرل لویل مزیه 


این شهر در سازمان فرهنگ ملل متحد یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است. کوچه و خیابان‌های این شهر کوچک همگی مربوط به معماری قرن یازده میلادی هستند ولی مهمترین ویژگی آن کتابفروشی‌هایی هستند که چندان برای مردم فرانسوی زبان جذابیت ندارند و بیشتر مشتری‌های آن خارجی‌ها هستند. 

 
مونتموریلون این شهر کوچک با جمعیتی در حدود 6هزار نفر در این لیست بزرگترین شهر کتابی فرانسه محسوب می‌شود. 24 کتابفروشی فعال در این شهر کار می‌کنند که بعضی به صورت شبانه‌روزی هم فعال هستند. یکی از خصوصیات این شهر داشتن یک موزه فرهنگی است که قدیمی‌ترین آثار نویسندگان فرانسوی در آن یافت می‌شود. 

 
آمبیرله


این روستا در حومه شهر لویر فرانسه با جمعیتی در حدود 2هزار نفر دارای چند کتابفروشی است و در حقیقت مردم روستا در کنار کشاورزی و دامپروری به شغل فروش کتاب مشغول هستند. در بازارهای هفتگی این روستا در کنار محصولات کشاورزی کتاب نیز می‌توان یافت. 

  • سفر ادبی به فرانسه/ بهترین شهرهای کتابی سرزمین گل‌ها


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات