یکشنبه, 28 بهمن,1397 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

این گزارش را از دست ندهید: بهترین شهرهای کتابی دنیا را بشناسید

این گزارش را از دست ندهید: بهترین شهرهای کتابی دنیا را بشناسید

فرهنگ سهم عمده‌ای در جذب گردشگر برای هر کشور دارد. کتاب بی‌شک یکی از پایه‌های مهم فرهنگ است و برخی شهرها با کتاب‌فروشی‌های خود ایچاد سعی به جذب گردشگران می‌کنند. در این گزارش با بهترین شهرهای کتابی دنیا بیشتر آشنا می‌شویم.
به نقل از گاردین - در سال‌های اخیر مقولات و موضوعات فرهنگی به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده‌ و دولت‌ها در تلاش هستند تا با برجسته‌ کردن این جاذبه‌ها، کسب درآمد کنند. یکی از این جاذبه‌های فرهنگی کتاب است که در نوع خود عامل ثابتی برای جذب توریست محسوب می‌شود. روزنامه گاردین در گزارشی بهترین شهرهای کتابی دنیا که می‌تواند بهترین مکان برای عاشقان کتاب باشد را معرفی کرده است.
 
بیپرات- کاتالونیا/اسپانیا


این شهر در 90 کیلومتر شهر بارسلونا در ایالت کاتالونیا با روستاها و مراتع زیبایش به یکی از جاذبه‌های فرهنگی کشور گاوچران‌ها تبدیل شده است. در سال جشنواره‌های مختلف کتاب در این شهر برگزار می‌شود که حتی خانه‌های روستایی اطراف شهر تبدیل به کتابفروشی می‌شوند و به جای محصولات کشاورزی به توریست‌ها کتاب می‌فروشند.
 
فونته نوا لا جوته - فرانسه
 
 

این منطقه که در 100کیلومتری غرب استراسبورگ قرار دارد از سال 1996 به شهر کتاب فرانسه مشهور شده است. آخر هر هفته از شهرهای دور و نزدیک فرانسه برای خرید و فروش کتاب به این منطقه سفر می‌کنند. 23 کتاب‌فروشی در این منطقه کوچک به طور فعال سالانه 11هزار توریست فرانسوی و غیرفرانسوی را جذب می‌کنند.

 
شهر طلایی کالیفرنیا - آمریکا
 

شهر طلایی یا شهرهای طلایی عنوان شهرک کتاب‌فروشی واقع در ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا است که در سال 1997 با بیش از 30 کتاب‌فروشی عنوان شهر کتابی آمریکا را از آن خود کرد.  هرچند از آن سال تاکنون تعداد کتاب‌فروشی‌های فعال کاهش پیدا کردند ولی هنوز هم این شهرک قطب کتاب‌فروشی در آمریکاست.

لیلپوتامر - نروژ 
 
 

همه کتاب‌فروشی‌هایی که در این شهر کار می‌کنند کتاب‌های کودک می‌فروشند و در جهان به شهر کتاب‌های کودک مشهور شده است. در این شهر پارکی برای کودکان ساخته شده که از داستان‌های کودک الهام گرفته شده است. کتاب‌هایی که در این شهر به کودکان فروخته می‌شود، دارای موضوعات فرهنگ هستند. آنها در هر موضوعی برای کودکان کتاب دارند ولی کتاب‌های مصور یکی از فعال‌ترین بخش‌های آن است.
 
 
مونترجیو - ایتالیا


قدمت کتاب‌فروشی در این شهر کوچک ایتالیا به سال 1471 میلادی برمی‌گردد. تا پیش از افتتاح نخستین کتاب‌فروشی این شهر در سال 1490 بیشتر دست‌فروش‌ها کار فروش کتاب می‌کردند. هنوز هم در بسیاری از نقاط شهر دست فروش‌ها فعال هستند. کتاب‌فروشی در این شهر یک شغل خانوادگی است و در کنار کتاب صنایع دستی این شهر نیز فروش به می‌رسد.

اوبیدوس - پرتغال 
 
 
شهری واقع در شمال لیسبون که در تپه‌های مرتفع با خیابان‌ها و کوچه‌های سنگ‌فرش ساخته شده است. جشنواره شکلات و کتاب در این شهر بسیاری از جهانگردان را از سراسر جهان جذب می‌کند. یکی از مشخصات اصلی کتاب‌فروشی‌های این شهر فروش کتاب‌ها و آثار هنری است . در کتاب‌فروشی‌های این شهر میوه و سبزی تازه نیز عرضه می‌شود. در این شهر هتلی به نام ادبیات توسط شهردار سابق شهر تاسیس شده است.

پاجو - کره جنوبی 
 
 

به جرات می‌توان گفت همه افرادی که در این شهر سکونت دارند به شغل چاپ یا فروش کتاب مشغول هستند. این شهر در شمال کشور کره جنوبی و نزدیک مرز همسایه شمالی واقع شده و خانه‌ها هماهنگ با طبیعت اطراف شهر ساخته شده است. سعی شده فرهنگ و سنت قدیمی کشور کره در این شهر نمایان شود که روی کتاب‌های آن نیز تاثیر گذاشته است چون تمام کتاب‌هایی که در این شهر عرضه می‌شوند به زبان کره‌ای نوشته شده است.

توروپ - دانمارک


 
در این شهر عجیب و غریب تنها 300 خانوار سکونت دارند که به دو قسمت قدیمی و جدید تقسیم شده است. در بخش جدید شهر کتاب‌فروشی‌های مدرن با طراحی‌های جدید به نوعی خاصی از طبیعت الهام گرفته شده است. شش گروه یا شش خانواده در این شهر حاکمان اصلی یا همان کتاب‌فروشان اصلی هستند که به صورت خودمختار شهر را اداره می‌کنند.
 
بردوورت در هلند

در مرز بین دو کشور هلند و آلمان شهری کوچک وجود دارد که با 30 کتاب‌فروشی به مرکز فرهنگی کشور هلند تبدیل شده است. بیشتر کتاب‌فروشی‌های این شهر به طور جداگانه به فروش کتاب‌های تخصصی می‌پردازند. برخی کتاب‌های علمی و برخی کتاب‌های داستان دارند و در حقیقت هیچ کتاب‌فروشی پیدا نخواهید کرد که همگی این موضوعات را یکجا داشته باشند. مشتری‌های این کتاب‌فروشی‌ها از کشورهای آلمان، بلژیک و هلند هستند.
 
خیابان کالج در کلکته / هند
 
 
  
در قرن هجده میلادی شهر کلکته به خاطر فعالیت کمپانی هند شرقی تبدیل به قطب چاپ کتاب و روزنامه در جنوب آسیا شد. نمایشگاه کتاب کلکته نخستین بار در سال 1976 افتتاح شد و تاکنون عنوان بزرگترین نمایشگاه کتاب‌‌های عمومی جهان را حفظ کرده است. در این شهر بعضی از خانواده‌ها به صورت اجدادی به شغل کتاب‌فروشی مشغول هستند که اکثر آنها در خیابان کالج این شهر متمرکز هستند. در این خیابان وجود کتاب‌فروشی‌ها و قهوه‌خانه‌ها در کنار یکدیگر جلوه‌ خاصی به شهر بخشیده است.

محمد حسن لو/ ایبنا


  • این گزارش را از دست ندهید: بهترین شهرهای کتابی دنیا را بشناسید


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات