چهارشنبه, 03 بهمن,1397 | |

ادبیات و کتاب

آرشیو اخبار

آمار مقایسه ای نشر کتاب در آبان 1395 و 1396/ افزایش 17درصدی تعداد کتاب های کودک و نوجوان

آمار مقایسه ای نشر کتاب در آبان 1395 و 1396/ افزایش 17درصدی تعداد کتاب های کودک و نوجوان

در آبان 1396، تعداد 8هزار و 277 عنوان کتاب منتشر شده است، 977 عنوان از این تعداد در حوزه کودک و نوجوان منتشر شده که در مقایسه با آبان ماه سال گذشته رشدی 17 درصدی را تجربه کرده است.
در آبان ماه سال 96 تعداد 8هزار و 277 عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با 7هزار و 851 عنوان کتاب منتشر شده در زمان مشابه سال گذشته رشد 5درصدی را تجربه کرده است و کتاب های عمومی در بازه زمانی مورد بررسی  با کاهش 5 درصدی رو به رو شده است.

بر اساس آمار، میانگین قیمت هر کتاب در آبان ماه سال گذشته 15هزار و 823تومان بوده که این مبلغ در آبان ماه سال جاری با افزایش 26درصدی به 19هزار و 899تومان رسیده است.

آمار مقایسه ای نشر کتاب در تهران و شهرستان در آبان ماه 1395 و 1396 نشان می دهد که انتشار کتاب در تهران با 6هزار و 485 عنوان، نسبت به آبان سال گذشته با تغییر هفت درصدی روبه رو شده است. این در حالی است که در تعداد عناوین کتاب های منتشر شده در شهرستان ها در بازه زمانی مورد بررسی تغییری ایجاد نشده است.

تعداد کتاب های منتشر شده در آبان ماه سال گذشته از سوی هزار و 549پدیدآور زن راهی بازار نشر شده اند که این تعداد در آبان ماه سال جاری کاهش 2درصدی داشته است. همچنین 4هزار و 959پدیدآور مرد در آبان ماه سال گذشته اقدام به انتشار کتاب کرده اند که این میزان نیز در آبان ماه سال 1396 با کاهش 9درصدی مواجه شده است.

بیشترین کتاب های منتشر شده در آبان ماه سال جاری به کتاب های کمک درسی اختصاص دارد و  موضوعات علوم عملی و ادبیات هر دو با هزار و 103عنوان در جایگاه دوم و  حوزه کودک و نوجوان با 977 عنوان در جایگاه سوم بیشترین عناوین کتاب های منتشر شده این ماه  هستند.  

در آبان ماه سال جاری در حوزه کتاب های کمک درسی هزار و 935 عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد هزار و 927 عنوان تالیف و تنها 8عنوان ترجمه شده اند و 408عنوان چاپ اول و هزار و527عنوان بازچاپ هستند.

در آبان ماه سال جاری بیشترین میزان ترجمه به موضوع علوم عملی اختصاص پیدا کرد و موضوعات کودک و نوجوان و ادبیات در رتبه های بعدی قرار گرفتند. شهرستانی ها در آبان ماه امسال در موضوع دین بیشترین آثار را منتشر کردند و موضوع ادبیات و کودک و نوجوان در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

بر اساس آمار نشر کتاب در آبان ماه سال ۱۳۹۶، انتشارات جنگل با 78 عنوان کتاب در صدر پرکارترین ناشران عمومی قرار گرفت که از این تعداد 46 عنوان چاپ اول و 32کتاب بازچاپ هستند.

نشر چشمه با 61 عنوان کتاب در جایگاه دوم و بعد از آن، انتشارات چتر دانش با 50 عنوان کتاب در رتبه سوم قرار گرفت. شرکت انتشارات سوره مهر، شرکت نشر قطره، دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی، موسسه بوستان کتاب، جاودانه، سخنوران و مرکز نشر هاجر  در جایگاه‌های چهارم تا دهم ناشران عمومی پرکار قرار گرفتند.
 
از جمله ناشران کودک پرکار در آبان ماه سال جاری می‌توان به انتشارت پرتقال، ذکر، قدیانی، هنارس، پیدایش، افق، بین المللی گاج، شهر قلم و عروج اندیشه اشاره کرد.
 
همچنین، انتشارات خیلی سبز، بین المللی گاج، مبتکران، رهپویان شریف، شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش، پیشروان، الگو، سمت، کلاغ سپید و مدرسان شریف در فهرست ۱۰ ناشر آموزشی پرکار آبان ماه ۱۳۹۶ قرار گرفته‌اند.
 
براساس فهرست کتاب‌های منتشر شده در آبان ماه سال جاری، کتاب‌ «دیکته شب کلاس اولی ها: راهنمای اولیا بر اساس کتاب فارسی و کتاب کار فارسی» با 33 هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفته‌ است و کتاب‌های «بسته مدیریت کلاسی:تابستانه(پایه نهم-دوره اول متوسطه)»، «بسته مدیریت کلاسی: تابستانه(پایه هفتم-دوره اول متوسطه)، «نگاهی به یک دهه تجربه در شورای شهر:آنچه اعضاء شوراهای اسلامی شهر و شهرداران باید بدانند؟)، «پرونده کودک 5تا 6 سال»، «پرونده کودک 3تا4 سال»، «پرونده کودک 4تا 5 سال»، «مکالمات محاوره ای عربی و فارسی (سوال عربیه و فارسیه)، در سفر عتبات عالیه(به همراه تلفظ لاتین)، «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح:برنامه اخلاقی، عبادی، پزشکی و تغذیه قبل از بارداری تا پایان شیردهی» و «مجموعه کتاب های آموزش پیش از دبستان ویژه کودکان 5 تا 6سال» در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

  • آمار مقایسه ای نشر کتاب در آبان 1395 و 1396/ افزایش 17درصدی تعداد کتاب های کودک و نوجوان


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات