چهارشنبه, 01 اسفند,1397 | |

فرهنگ و اندیشه

آرشیو اخبار

تودیع و معارفه معاون هنری/ صالحی: اعتماد به معاونان و مدیران کارآمد از اولویت‌های وزارت فرهنگ است

تودیع و معارفه معاون هنری/ صالحی: اعتماد به معاونان و مدیران کارآمد از اولویت‌های وزارت فرهنگ است

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه معاون هنری‌اش تاکید کرد ایران در جامعه جهانی نه با خودرویش که با فرهنگ و هنرش شناخته می‌شود.

آیین تودیع و معارفه علی مرادخانی و سیدمحمدمجتبی حسینی، معاونان پیشین و جدید معاونت امور هنری، صبح امروز برگزار شد. 


سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم گفت: «فعالیت‌های این وزارتخانه به طور کلی از پیچیدگی‌هایی برخوردار است، اما فعالیت معاونت امور هنری به عنوان پیشانی کار با توجه به گستردگی فعالیت‌ها در بخش‌های مختلف، نسبت به دیگر معاونت‌ها و بخش‌ها دشوارتر است.»

او ادامه داد: «این معاونت به جهات مختلف یکی از بخش‌های پردامنه و پرکار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که اگر بخواهیم برخی از این جهات را برشماریم، باید گفت کل گستره موضوعی هنر متنوع است و تکثر حوزه‌های فعالیت هنری اعم از موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، مد و لباس، آموزش‌های متنوع کلاسیک و آزاد و... حجم متنوعی از کارها با شاخه‌های متکثر را به دنبال دارد.»

دایره وسیع مخاطبان معاونت هنری

صالحی افزود: «طبعا این معاونت به لحاظ حجم بالای کار، دایره مخاطبانش هم افزون‌تر است و کنشگران فراوانی دارد. هر یک از شاخه‌های هنری که در این معاونت مشغول به فعالیت هستند ذی‌نفعانی دارند. بنابراین با توجه به گستردگی کنشگران آن، سطح توقع، انتظارات و فاصله منابع و انتظارات آن نیز متفاوت می‌شود.»

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در ادامه گفت: «تکثر رویدادها و جشنواره‌ها نیز جهت دیگر گستردگی فعالیت‌های این معاونت محسوب می‌شود. بسیاری از این جشنواره‌ها در سطح ملی و استانی برگزار می‌شود که حجم وسیعی از منابع انسانی و فعالیت‌ها را مشغول خود می‌کند.»

او افزود: «جهت چهارم گستردگی فعالیت‌های این معاونت حضور مراکز وابسته به آن است. برخی از این مراکز از لحاظ فضایی نیز دارای پیشینه تاریخی و حس خاطره‌انگیز است؛ از جمله تئاترشهر و تالار وحدت که بخشی از تاریخ حوزه هنر محسوب می‌شوند. این ساختمان‌ها مورد توجه مجموعه‌ای از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه هستند.»

ایجاد فضای امن برای هنرمندان 

عضو کابینه دوازدهم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تکثر دیدگاه‌ها و سلایق عام و خاص در جامعه نسبت به موضوعات هنری، ادامه داد : «وجود این نوع سلایق، مدیریت در چنین فضایی را دشوار و سخت می‌کند ولی در چهار سال گذشته در این معاونت اتفاقات مثبتی رخ داده است و در دولت یازدهم فضای امن‌تری برای هنرمندان به وجود آمد.»

او در عین حال تصریح کرد: «توجه به کرامت و حقوق اهالی فرهنگ و هنر در دولت یازدهم از جمله این اقدامات بود و تلاش‌ها وخدمات آقای مرادخانی در این حوزه شایسته تقدیر است.»

صالحی در ادامه گفت: «یکی دیگر از موضوعاتی که در دولت یازدهم به آن اهمیت داده شد و در دوره جدید هم استمرار خواهد یافت، توجه به موضوع اقتصاد هنر است. در این بخش تکاپویی را شاهد بودیم که قابل مقایسه با دوره قبل از آن نیست. رشد کمّی همراه با کیفیت نسبی نیز یکی دیگر از اقداماتی است که در حوزه معاونت امور هنری انجام شد.»

او در ادامه افزود: «توجه به دیپلماسی هنری یکی دیگر از اولویت‌های این معاونت در دولت تدبیر و امید بوده است و دیپلماسی هنری و بین‌المللی‌تر کردن هنر را مد نظر داریم.»

ایران با هنرش شناخته می‌شود و نه باخودرویش

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: «ایران با خودروی خود شناخته نمی‌شود، بلکه فرهنگ و هنر ما معرف ایران در جامعه جهانی است. استعدادهای هنری فراوانی داریم که می‌توانیم از طریق این استعدادها خود را به جهان معرفی کنیم و تاکنون تلاش‌های قابل توجهی در این زمینه شده است و از آن جمله می‌توان به اجرای مشترک اخیر ارکستر سمفونیک تهران و جوانان جهان در تالار وحدت اشاره کرد.»

او تاکید کرد: «اینکه بتوانیم دروازه‌های جهان را از دریچه فرهنگ و هنر به روی خود بگشاییم، نه تنها به نفع فرهنگ و هنر کشور که به نفع سیاست، امنیت و اقتصاد کشور نیز خواهد بود. این دریچه به طور قطع منجر به ایجاد دولت و نظامی با ثبات‌تر می‌شود.»

صالحی با اشاره به دیگر اقدامات معاونت امور هنری در چهار سال گذشته ادامه داد: «تغییرات زیرساختی عرصه فرهنگ و هنر در دولت گذشته چه در حوزه هنری و چه در حوزه منابع انسانی قابل توجه و تحولات کیفی نیز در این دوره بسیار بوده است.»

برنامه محوری به‌جای مدیر محوری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر استمرار اقدامات مثبت این معاونت در دوره جدید تاکید کرد: «در دوره پیش رو نوع مدیریت مورد توجه است. مدیریت نباید وزیر محور و معاون محور باشد بلکه باید به سمت برنامه محوری و ساختارمندی حرکت کنیم.»

او افزود: «در دوره‌های گذشته فرایند بسیاری از صدور مجوزها در بخش‌های مختلف این وزارتخانه با دخالت‌های افراد بالادستی همراه بود، ولی در دولت یازدهم این رویه برچیده شد و در این دولت نیز این روش ادامه خواهد داشت. اعتماد به معاونان و مدیران کارآمد و اهالی فن و هیئت‌های علمی در انجام امور این وزارتخانه از اولویت‌ها است.»

صالحی در عین حال تاکید کرد: «سیاست وزیر درباره اکران و مجوزها، اتکا و اعتماد به شوراهای تخصصی است و به صورت موردی ورود نمی‌کند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: «مبنای حرکت باید بر اساس نقشه راه باشد. باید برنامه قابل دفاع در انجام امور داشته باشیم.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: «ما نیازمند دفاع از حقوق هنرمندان و اجرای قانون به صورت همزمان هستیم. یعنی هم باید حافظ حقوق هنرمندان بود، زیرا آن‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان پناهگاه خود در امور هنری می‌دانند و هم باید حافظ قانون بود، زیرا قانون خط روشنی از تفاهم اجتماعی را ایجاد می‌کند. بنابراین صیانت همزمان از این دو از اهمیت بالایی برخوردار است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: «پاسداری از هنر ایرانی نیز یکی دیگر از اولویت‌ها است. توجه به هنر ایرانی در عین عدم انکار هنر مدرن، کلاسیک و پسامدرن مهم است. صیانت از هنر بومی رویکرد همه دولت‌ها و ملت‌ها است و باید بتوانیم از هنر ایرانی در قالب‌های ملی، اقوام و نواحی صیانت کنیم.»

او گفت: «توجه همزمان به پیشکسوتان هنر و نسل جدید و نوظهور یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در این دوره به آن توجه داشت. ترکیب این دو با یکدیگر اتفاقات بسیار خوبی را در این حوزه رقم می‌زند و توازن میان این دو نسل نقش بسزایی در مسیر ارتقای هنر کشور دارد.»

او در پایان ضمن تقدیر از خدمات و تلاش‌های علی مرادخانی، معاون امور هنری گفت: «امیدوارم در دوره آقای حسینی شاهد اتفاقات خوب و استمرار اقدامات دوره گذشته باشیم.»

ویترین آبرومند هنر ایران

در بخشی از این مراسم، علی مرادخانی، معاون پیشین هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: «با تمام کاستی‌ها و مشکلات پیش روی هنر، ویترین هنر کشور آبرومند است.»

او افزود: «تلاشم این بود آنچه برای ارتقای هنر کشور موثر است را به منصه ظهور برسانم و وعده‌های رییس جمهور محترم در حوزه هنر کشور را عملی کنم.»

مرادخانی ادامه داد: «در بخش‌های مختلف این معاونت از جمله هنرهای تجسمی، موسیقی، هنرهای نمایشی، مد و لباس و ... شاهد اتفاقات خوب و جدیدی بودیم. در بخش زیرساختی نیز اتفاقات موثری افتاد و امیدوارم این اتفاقات در دوره جدید استمرار داشته باشد.»

او در پایان از تلاش‌ها و خدمات مدیران و کارکنان این معاونت در مدت همکاری‌اش تقدیر و تشکر کرد.

گفت‌وگو با جهان با زبان هنر

در پایان این آیین سیدمحمدمجتبی حسینی معاون جدید امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: «هنر ایرانی به قدری کهن است که پایایی، پویایی و استمرار آن منجر به پرآوزاه شدنش شده است و خرسندم که از کودکی از دالان هنر عبور کرده‌ام.»

او افزود: «ما توانسته‌ایم با زبان هنر با جهانیان به گفت‌وگو بنشینیم. ما زبان هنر و تفاهم را هیچوقت فراموش نکرده‌ایم.»

حسینی در پایان با اشاره به مسیر پیش رو گفت: «امروز بزرگترین سرمایه‌ام در انجام این وظیفه حضور اهالی هنر و همکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.»


  • تودیع و معارفه معاون هنری/ صالحی: اعتماد به معاونان و مدیران کارآمد از اولویت‌های وزارت فرهنگ است


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات