ﺳﻪشنبه, 30 بهمن,1397 | |

فرهنگاتور

آرشیو اخبار

شهردار تهران از خانه هنرمندان بازدید کرد
شهردار تهران در خانه هنرمندان

شهردار تهران از خانه هنرمندان بازدید کرد

شهردار تهران صبح امروز به خانه هنرمندان ایران رفت و از بخش های مختلف آن بازدید کرد.

محمدعلی نجفی شهردار تهران صبح امروز ۱۹ آذرماه با حضور در خانه هنرمندان ضمن بازدید از این مجموعه با هنرمندان حوزه های مختلف دیدار و گفتگو کرد.

علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان و حسین پارسایی دبیر شورای سیاستگذاری تماشاخانه ایرانشهر شهردار تهران را در بازدید از تماشاخانه ایرانشهر همراهی می‌کنند.

وی در ابتدا از تماشاخانه استاد سمندریان بازدید کرد که پارسایی و رجبی معمار توضیحاتی درباره سازوکار این تماشاخانه ارایه دادند.

بعد از بازدید از سالن سمندریانU شهردار تهران از سالن استاد ناظرزاده کرمانی بازدید کرد.

در بازدید از سالن های ایرانشهر هنگام بازدید از سالن استاد سمندریان حسین پارسایی مدیر این مرکز تئاتری با ذکر این موضوع که حمید سمندریان از استادان به نام حوزه تئاتر بود به ذکر مشخصات فنی سالن پرداخت و این سالن را مورد توجه گروه های تجربه گرا و بین المللی دانست.

وی همچنین در بازدید شهردار تهران از سالن ناظرزاده کرمانی آن را سالنی برای اجراهای کلاسیک خواند که چهره های معتبری در آن به اجرای نمایش پرداخته اند.

در این بازدید رجبی معمار ابراز امیدواری کرد سالن های تئاتری در تپه های عباس آباد ایجاد شود.

بعد از بازدید از مجموعه ایرانشهر، شهردار تهران و هیات همراه از خانه هنرمندان ایران و ابتدا از گالری ممیز و سپس گالری زمستان بازدید و از عکس های نمایشگاه «۱۰ روز با عکاسان» نیز دیدن کردند.

محمدعلی نجفی در این بازدید در طبقه دوم خانه هنرمندان توقفی کنار «هفت چنار» اثر زنده یاد عباس کیارستمی داشت و مدیرعامل خانه هنرمندان توضیحاتی درباره اثر ارایه داد.

سالن استاد امیرخانی میزبان نخستین دیدار و گفتگوی شهردار تهران با هنرمندان، ر,سا و نمایندگان انجمن ها از جمله نگار نادری پور رییس انجمن مجسمه سازی، علی اشرف صندوق آبادی از اعضای هیات مدیره انجمن خوشنویسان ایران، ابراهیم حقیقی از انجمن گرافیک، معصومه مظفری رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران، کامران ملکی از خانه سینما بود.

در ابتدای دیدار محمد سریر رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران در سخنانی گفت: خانه هنرمندان با عضویت بیش از ۱۲ انجمن مستقل هنری در شاخه های هنری که ۴۰ هزار هنرمند عضو آنها هستند در شاخه های مختلف به صورت حرفه ای فعالیت می کند.

وی ادامه داد: خانه هنرمندان با مدیریت فرد منتخب شهردار تهران و انجمن ها سعی در گسترش فرهنگی در کشور دارد و رفت و آمد در این مکان زیاد است. امیدواریم شهرداری تهران نگاه فرهنگی خود را گسترش دهد.

سریر به ایجاد شوراهایی در زمینه های مختلف نیز اشاره کرد.

مسعود رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان با ارایه توضیحاتی درباره روند فعالیت خانه هنرمندان عنوان کرد: خانه هنرمندان محل تعامل و هماهنگی و ترکیب توانمندی های انجمن های مختلف است که همگی این انجمن ها به ثبت قانونی رسیده اند.

وی ادامه داد: این مکان محلی منحصر به فرد، مستقل و غیرسیاسی است که به آحاد مردم تعلق دارد. امیدواریم خانه هنرمندان مقدمه ای باشد برای ایجاد یک نهاد صنفی مثل نهادهایی که جامعه پزشکان و یا مهندسان دارند.

رجبی معمار بیان کرد: انجمن های مختلف در خانه هنرمندان نشست ها و برنامه های مختلف تخصصی برگزار می کنند و علی رغم فضای کوچکی که در اختیار داریم نمونه چنین فضایی با این میزان فعالیت در ایران وجود ندارد. همچنین طرح جامعی تدوین شده تا براساس آن بتوانیم ساختمان های قدیمی که در بوستان هنرمندان وجود دارد ساخته و به فضاهای مان افزوده شود.

وی متذکر شد: همچنین خانه هنرمندان در دیپلماسی فرهنگی نیز موفق عمل می کند و ما میزبان بسیاری از سفرا و مهمانان و هنرمندان خارجی هستیم و این مکان به عنوان یک نهاد بین المللی شناخته می شود.

مدیرعامل خانه هنرمندان در پایان گفت: پی ریزی مکان و حمایت های مالی برای فعالیت خانه هنرمندان از جانب شهرداری تهران صورت گرفته و طی سال ها وجود داشته که امیدواریم در آینده هم تداوم داشته باشد چون در حال حاضر اغلب گالری ها و تماشاخانه های خصوصی در اطراف خانه هنرمندان هستند و لزوم توجه به این مکان بیشتر احساس می شود.

نجفی عنوان کرد: شهرداری هیچ علاقه ای به دخالت در کار خانه هنرمندان ایران ندارد. ما خودمان را تسهیل‌گر فعالیت های  فرهنگی و اجتماعی می دانیم نه تصدی گر. دوست داریم فضایی ایجاد کنیم که فعالیت هایی به نفع شهروندان اتفاق بیفتد و مهم نیست نام شهرداری چقدر مطرح می شود.

در ادامه نجفی در سخنانی اظهر کرد: فکر می کنم تاسیس خانه هنرمندان یکی از بهترین و موثرترین کارها در شهرداری تهران بوده است و حسن قضیه این بود که بعد از تحقیقات در شهرداری تهران به عنوان نهادی مستقل و مدنی در حوزه هنر شاکله اصلی خود را حفظ کرد و در آینده هم همینطور خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در سه حوزه تئاتر، موسیقی و نقاشی فعالیت کرده است و دوره ای یک ساله شاگرد ایران درودی نقاش پیشکسوت بوده است و بعدها به دلیل اینکه رشته اش ریاضی بوده از هنر فاصله گرفته است، بیان کرد: من از همه هنرها لذت می برم و به گمانم این نعمت است. همچنین معتقدم شهری مانند تهران بدون ابزار هنر نمی تواند شهر بالنده ای باشد و باید سرمایه های اجتماعی و فرهنگی شهروندان را گسترش دهیم.

شهردار تهران با اشاره به سخنان امیرخانی گفت: من هم معتقدم با مرور نقاط قوت و ضعف این سال ها بشود به این رسید که باید با چه اولویتی سراغ برنامه ها برویم. اینکه خانه هنرمندان اساسنامه دارد و سیستم مدیریتی آن به گونه ای است که تصمیم گیری ها به عهده شورایعالی گذاشته شده است اتفاق مثبتی است.

شهردار تهران مدیریت رجبی معمار را تایید کرد

نجفی با بیان اینکه با ارزیابی های صورت گرفته از سوی شهرداری و شورایعالی خانه هنرمندان مدیریت رجبی معمار مورد تایید است، ادامه داد: از نظر ما هم ایشان مورد تایید است.

وی در ادامه به ذکر چند نکته پرداخت و گفت: یکی از نقش های شورایعالی خانه هنرمندان این است که وظیفه خود را جدی بگیرد و نقش تشریفاتی نداشته باشد؛ چنانکه در برخی جاها چنین بوده است.

نجفی بعد از پایان این جلسه و بازدید از تالار تابستان در مجمع عمومی خانه هنرمندان ایران شرکت کرد.

وی در این مجمع از نقش هنر در جوامع شهری سخن گفت و یادآور شد: از ابتدای تاریخ، هنر نقش برجسته ای در شکل گیری حیات مدنی بشریت داشته است و امروزه در دنیای مدرن ارتقای کیفیت زندگی بشر بدون هنر و استفاده از ابزار هنری غیرقابل تصور است. زبان هنر به عمق جان ها اثر می گذارد و می تواند انسان و جامعه را دچار تحول کند.

شهردار تهران افزود: آنچه می تواند جامعه را به جامعه ای اخلاقی تبدیل کند تعالیمی است که در ناخودآگاه وجود دارد و آنچه که در ناخودآگاه شکل می گیرد هنر است و هنر می تواند به درستی خوبی و بدی را متذکر شود.

نجفی درباره نقش هنر در شهرسازی نیز گفت: در مورد شهر و شهرسازی نیز باید گفت که جان و روح یک شهر بر جسم آن مقدم است و روابط بین شهروندان و المان های شهری است که یک شهر را می سازد و با توجه به این روابط است که متوجه می شویم یک شهر خشن است یا اخلاقی پس فقط کالبد یک شهر اهمیت ندارد بلکه روابط بین اجزای شهر هم مهم است و در این روابط هنر نقش تعیین کننده ای دارد.


 


  • شهردار تهران از خانه هنرمندان بازدید کرد


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات