جمعه, 02 فروردین,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

 آخرین وضعیت نمایش فیلم‌های توقیفی در گفتگو با معاون ارزشیابی و نظارت

آخرین وضعیت نمایش فیلم‌های توقیفی در گفتگو با معاون ارزشیابی و نظارت

ابراهیم داروغه‌زاده در گفتگوی مفصل و صریح درباره کمیته رفع توقیف فیلم‌های توقیفی گفت.
ابراهیم داروغه‌زاده در گفتگوی مفصل و صریح درباره کمیته رفع توقیف فیلم‌های توقیفی گفت:

✅ درباره‌ «مادر قلب اتمی» ما تماسی برای پایان دادن به اکران فیلم نداشتیم و اکران این فیلم طبق مصوبه شورای صنفی نمایش به دلیل پایین آمدن کف فروش تمام شد.
 
✅ کمیته رفع توقیف فیلم‌ها تصمیم‌گیر نیست. آنچه در نظر سازمان سینمایی است این است که برخی فیلم‌هایی که برای اکران با مشکل روبرو شده‌اند با تغییراتی در برخی سکانس‌ها می‌توانند نمایش داده شوند و این کار براساس توافق و تفاهم اعضای کمیته با تهیه‌کننده صورت می‌گیرد که بعد در قالب یک پیشنهاد به شورای پروانه نمایش ارائه خواهد شد.

✅ مسیر سینمای ما به سمتی می‌رود که فیلم‌های کمدی نازل و سطحی جای فیلم‌های جدی و کمدی خوب که ذائقه مخاطب را بالا ببرد و نیز جای فیلم‌های ارزشمند و فاخر و دارای معنا و مفهوم و حتی جای فیلم‌های هنری را گرفته است.

✅ فیلم‌هایی که در این سال‌ها توقیف کردیم هیچ کدام نه مُخل امنیت نظام بودند و نه خط قرمزهای مهم را رد کرده بودند، یعنی شاید یکی دو مورد باشد که خلاف مصالح اصلی یا امنیت نظام پیش رفته باشند که قابل اکران نبودند و باقی بیشتر سوءتفاهم است.

✅ برخی فیلم ها قابلیت نمایش ندارند و در شورای پروانه ساخت نظر موافق راجع به ساخت آن وجود نداشته ولی به هر دلیلی مجوز گرفته و وقتی به شورای پروانه نمایش رسیده رد شده است. مرحله بعدی برای رسیدگی هم شورای عالی نمایش بوده که فراسازمانی است و در آنجا هم رد شده است. طبیعی است وقتی این روال قانونی برای گرفتن مجوز با موفقیت پشت سر گذاشته نشده در کمیته هم کار چندان خاصی برای آن نمی‌توان انجام داد.

✅ از این پس در شورای پروانه نمایش برای تمام فیلم‌ها گروه سنی مشخص و در صورت لزوم توصیه‌هایی برای افرادی که نباید فیلم را ببینند ارائه شود.

✅ فیلم «آشغال‌های دوستی داشتنی» به فتنه سال 88 مربوط است و مسئله فتنه از آن جنبه‌ای که محسن امیریوسفی به آن نگاه کرده مردود و جزو خطوط قرمز است که طبیعتا شورای پروانه نمایش هیج دوره‌ای به آن مجوز نخواهد داد، ولی آقای امیریوسفی آن‌ بخش‌ها را اصلاح کرده و مواردی که جزو فتنه بوده همه برطرف شده است و الان فیلم تبدیل شده به اثری که فضای گفتمانی ایجاد می‌کند.

✅ بعضی فیلم‌ها هستند که تصمیم‌گیری درباره آن‌ها در اختیار شورای پروانه نمایش نیست، بلکه خارج از مجموعه باید بررسی شوند؛ مثل فیلم «رستاخیز» ‌و «کاناپه» و سازمان سینمایی نمی‌تواند در این موارد فتوا صادر کند.

✅ مشکل فیلم «خانه دختر» حل شده و حتی سکانسی قرار شده کامل فیلمبرداری شود.

✅ مشکل فیلم «پارادایس» هم حل شده است.

✅ راه اول برای «خانه پدری» این است که آن سکانسی که بحث ایجاد کرده [ضربه زدن به سر دختر و کشتن او] حذف شود اما چون به آنجا رسیدیم که طبق خواست فیلمساز امکان تغییر در فیلم نیست. ما گزارش را به شورا می‌دهیم تا آن‌ها تصمیم بگیرند. از نظر ما این فیلم با در نظرگیری رده سنی مشخص می‌تواند به صورت محدود اکران شود.

✅ از رضا کاهانی فقط یک فیلم در کمیته هست و «وقت داریم حالا» اصلا به ما نرسیده است. هرچند فیلم دیگر هم (ارادتمند، بهاره تینا نازنین) در شورای پروانه نمایش و شورای عالی نمایش رد شده است.

✅ علاوه بر اعضای شورای پروانه نمایش، وزیر فرهنگ و رییس سازمان سینمایی و بنده حق دیدن فیلم‌ها را داریم. بنابراین از طرف ما فیلمی برای بازبینی در نهادی خاص بیرون نمی‌رود، مگر اینکه در مورد نادری از طرف جای خاصی طی یک نامه مکتوب بخواهند فیلمی را ببینند.

  •  آخرین وضعیت نمایش فیلم‌های توقیفی در گفتگو با معاون ارزشیابی و نظارت


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات