جمعه, 04 بهمن,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

یادداشت های کوتاه محمد میرزایی بر دو فیلم آباجان و انزوا

یادداشت های کوتاه محمد میرزایی بر دو فیلم آباجان و انزوا

یادداشت های کوتاه محمد میرزایی برای د وفیلم آباجان جدیدترین ساخته هاتف علیمردانی و انزوا نخستین ساخته مرتضی علی عباس میرزایی را با هم می خوانیم:
«آباجان»
خوب و بد ...


فیلم نسبتا خوبی بود. کارگردانی، فیلمبرداری  و موسیقی متن خوب و شیرین بودند. فیلمبرداری را از همه بیشتر دوست داشتم.
اما فیلمنامه اشکالاتی داشت. شخصیت ها در یک خانه شلوغ دورهم بودند و این شلوغی به گونه ای بود که تا مدت زیادی که از فیلم می گذشت، روابط خانوادگی شخصیت ها باهم واضح و روشن نمی شدند. این خیلی ذهن را اذیت می کرد.
بازی ها هم چندان چنگی به دل نمی زد. بازی معتمد آریا همان طور که بعد از دیدن تیزر فیلم انتظار داشتم پر از ادا و تصنع بود. البته ناگفته نماند که استثنائا سکانسی که آبا خبر را از تلویزیون می شنود و عکس العمل نشان می دهد، خیلی حسی از آب درآمده بود. با این سکانس اشک ریختم؛ البته که فیلمبرداری و موسیقی هم بسیار تاثیرگذار بود در این سکانس. ولی باقی جاها بازی خوبی نداشت. لهجه های آذری فیلم خوب در نیامده بودند و تصنعی بودند به گمانم. آقاخانی در یک سکانس لهجه داشت، در یک سکانس نداشت! این خیلی عجیب بود. بازی خوبی هم ارائه نکرده بود. هنگام عصبانیت اصلا عصبانی به نظر نمی رسید و معلوم بود که دارد ادای آدم های عصبانی را در می آورد.

ای کاش بازیگران دیگری  برای این فیلم انتخاب می شدند ...


«انزوا»
چه عرض کنم!


این فیلمنامه حداقل می توانست به یک فیلم قابل تحمل تبدیل شود! «انزوا» به طرزی باورنکردنی بدساخت بود. کات هایی که با اعصاب تماشاگر بازی می کرد و حواسش را از دیالوگ ها پرت می کرد! موسیقی های هیجان انگیزی که اصلن و اصلن در خدمت فیلم نبود و بی معنی بود! و هزارویک بازی خنده دار دیگر! هیچ سکانسی هیچ گونه حسی به من مخاطب منتقل نمی کرد. اگر بگوییم از نظر حسی خنثای خنثی بود لطف کرده ایم! چرا که خنثی هم نبود؛ در بعضی جاها که باید بغض می کردیم یا عصبانی یا هیجان زده می شدیم، به خنده می افتادیم!
در فکرم که چطور چنین فیلم بدی در مرحله نهایی جشنواره بزرگ کشور ما حضور دارد؟ این بدسیاستی جشنواره چی ها چه دلیلی دارد که حتما باید سی چهل فیلم در مرحله نهایی جشنواره باشند که مجبور باشند چنین فاجعه هایی را هم قاطی فیلم های خوب کنند؟


فرهنگ نویس/ محمد میرزایی بازرگانی


  • یادداشت های کوتاه محمد میرزایی بر دو فیلم آباجان و انزوا


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

آرشیو

جستجو

تبلیغات