جمعه, 04 بهمن,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

یادداشت های کوتاه محمد میرزایی برای دو فیلم ویلایی ها و تابستان داغ

یادداشت های کوتاه محمد میرزایی برای دو فیلم ویلایی ها و تابستان داغ

«ویلایی ها»
فیلم نسبتا خوبی که می توانست خیلی خوب تر باشد. محور اصلی قصه ی فیلم خانواده رزمنده ای به نام داوود است؛ اتفاق خاصی در این قصه نمی افتد که بتواند برای مخاطب جذاب باشد. قصه ای که شاید می توانست در یک فیلم کوتاه بیست دقیقه ای جمع شود و البته جذاب هم باشد. اما این قصه کوتاه با ضمیمه شدن قصه های فرعی دیگر که پیوند محکمی با قصه اصلی ندارند و شبیه هم هستند، کش پیدا می کند. این شبیه هم بودن قصه ها مخاطب را خسته می کند. البته فیلم، تک سکانس های خوبی هم دارد که می تواند رفع ملال کند. مثل انفجارهای غافلگیرکننده ، حمله هوایی و فرار زن ها و چند سکانس عاطفی بغض آلود که واقعا خوب از آب در آمده بودند؛ اما این تک سکانس ها همه در نیمه دوم فیلم هستند و دیدن نیمه اول واقعا صبر می خواهد.

بازی ها بد نبودند، ولی خیلی عالی هم نبودند. انتخاب صابر ابر برای نقش یک رزمنده فرمانده به نظرم انتخاب خوبی نبود. حداقل صدای خاصش اصلن به این نقش نمی آمد.

اگر برای پریشانی قصه فکر ی شده بود، «ویلایی ها» می توانست فیلم خیلی خوبی باشد ...


«تابستان داغ»

تقلیدی سطحی و کاریکاتورگونه از سینمای اصغر فرهادی.

تیتراژ ابتدای فیلم و اسامی بازیگران را که دیدم، با خودم گفتم گرچه کارگردان فیلم اولی است، اما قرار است یک فیلم خوب ببینم. اما «تابستان داغ» فیلم خوبی نبود. قصه ای که ابتدایش به شدت کند است و در اواسط هم نویسنده و کارگردان سعی می کنند با پنهان کاری های بیهوده مثلا تعلیق و هیجان ایجاد کنند. چرا وقتی بچه روی پشت بام می دود، بعدش نمی بینیم چه می شود؟ چون باید بعدش شک کنیم و هیجان زده شویم! چرا پلیس بعد از حداقل دوبار تحقیق و بررسی متوجه موضوعی که نسرین خیلی اتفاقی از پشت بام می بیند نمی شود؟! چون باید هیجان زده شویم!
اینها بد بود. اما پایان فیلم خیلی بد بود! دقیقا وسط فیلم و جایی که قصه تازه دارد شکل پیدا می کند، فیلم تمام می شود! بدون هیچ مقدمه ای و حتی زمینه ای برای نتیجه گیری های متفاوت، که حداقل بتوانیم اسمش را بگذاریم پایان باز! شاید کارگردان خودش هم خسته شده بود از این همه بازی!
بازیگران خوب و بازی های خوبشان حیف شده اند در این فیلم.

خلاصه اینکه در این زمستان سرد، «تابستان داغ» گرم هم نبود ...

 

فرهنگ نویس/ محمد میرزایی بازرگانی


  • یادداشت های کوتاه محمد میرزایی برای دو فیلم ویلایی ها و تابستان داغ


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

آرشیو

جستجو

تبلیغات