ﺳﻪشنبه, 01 مرداد,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

اکران «اژدها وارد می شود» با نام جدید «دره ستاره ها» در فرانسه
موفق نبودن «فروشنده» در اکران فرانسه

اکران «اژدها وارد می شود» با نام جدید «دره ستاره ها» در فرانسه

اولین فیلم ایرانی که در سال جدید میلادی ۲۰۱۷ در فرانسه به نمایش عمومی در می آید، «اژدها وارد می شود» ساخته مانی حقیقی است که سال گذشته  در بخش مسابقه جشنواره برلین شرکت کرده بود.  این برای نخستین بار است که فیلمی از مانی حقیقی درفرانسه به نمایش در می آید.

به گزارش بانی فیلم، پخش کننده این فیلم شرکت «هاپی نس فیلم» است که این شرکت هم  برای اولین بار است که یک فیلم ایرانی پخش می کند. «اژدها وارد می شود» قرار از روز ۲۵ ژانویه در تعدادی از سینماهای پاریس اکران شود.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده توسط شرکت پخش کننده «اژدها وارد می شود» ، قرار است جلسه «پیش نمایش» و پرسش و پاسخ ها شرکت کننده های این فیلم روز سه شنبه  با حضور مانی حقیقی برگزار شود.

داستان فیلم «اژدها وارد می شود» مربوط به مرگ یک تبعیدی در جزیره قشم است که خبر می رسد به قتل رسیده. درسال  ۱۳۴۳  یک مامور ساواک برای بررسی این ماجرا به جزیره آمده  وی با موارد عجیبی روبرو می شود زیرا در گورستان این جزیره اتفاقات غیرعادی ره می دهد…

نحوه روایت کردن کارگردان از این روایت ، کار را برای بیننده پیچیده تر می کند. کارگردان به عمد چندین موارد مختلف را لابلای هم می بافد – از جمله مطالبی از کتاب ملکوت، از یک سو و ماجرای صدابردار فیلم «خشت وآینه» از سوی دیگر، و پیدا شدن اژدها در گورستان و چیزهای دیگری که وارد ماجرا می شود…

فیلم از میزانسن  و رنگ آمیزی فریبنده ای برخوردار است به ویژه فیلمبرداری آن از مهمترین امتیازات فیلم به حساب می آید.

فضای فیلم به طور کلی فضای سوررآلیستی خاصی را پیش رو تماشاگر می گذارد فضایی که می تواند باب سلیقه تماشاگران «هنرو تجربه» ای باشد…  چنین فضاسازی هایی را در سینمای پیش از انقلاب، در آثار پرویز کمیائی ( مغولها – باغ سنگی – اوکی مستر…) به شکل شکیل تر دیده بودیم.

اینکه این فیلم مانی حقیقی می تواند مورد توجه تماشاگران و منتقدین فرانسوی  هم قرار گیرد یا نه باید منتظر ماند تا دید آیا اکران «اژدها وارد می شود» مورد توجه قرار خواهد گرفت؟

موفقیت اکران «اژدها وارد می شود»  در هفته های  اول و دونمایش آن معلوم خواهد شد. البته مانی حقیقی در فیلم های گوناگونی که تاکنون ساخته نشان داده که کارگردان با استعدادی در نسل جدید است.

آخرین فیلم ایرانی به نمایش در آمده در فرانسه «فروشنده» اثر اصغر فرهادی است که از  ماه نوامبر۲۰۱۶  در فرانسه به نمایش درآمده و برخلاف دیگر فیلم های فرهادی که اکران های موفقی در این کشور داشتند «فروشنده» اما با شکست تجاری در فرانسه روبرو شد.

دو ساخته پیشین فرهادی یعنی «جدائی نادر از سیمین» و «گذشته» هر کدام توانستند یک میلیون تماشاگر فرانسوی را به سالن سینماها بکشانند درحالی که  آمار تماشاگران «فروشنده»، تنها حدود  ۲۶۸هزار نفر بوده…


  • اکران «اژدها وارد می شود» با نام جدید «دره ستاره ها» در فرانسه


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات