ﺳﻪشنبه, 29 خرداد,1397 | |

مد و لباس

آرشیو اخبار

موهر، آنگورا و کشمیری روی رگال‌های زمستانی

موهر، آنگورا و کشمیری روی رگال‌های زمستانی

زمستان فرصت مناسبی را فراهم می‌کند تا انواع و اقسام لباس‌های پشمی از شال و روسری گرفته تا بلوز، مانتو و پالتو و حتی دستکش و چکمه روی رگال‌ کمدهایمان قرار گیرند.
بیشتر لباس‌های تهیه شده از پارچه‌های پشمی از پوست و پشم حیواناتی همچون گوسفند و بز تهیه می‌شوند که در ذات لباس‌هایی فوق العاده گرم هستند و تا 80% مانع ورود سرما به بدن اشخاص می‌شوند .

البته معمولا وقتی از پشم و لباس‌های پشمی صحبت می‌شود همه به یاد پشم گوسفند می‌افتند، اما لباس‌های پشمی دامنه بسیار وسیعی دارند و لباس‌های پشمی بسیار گران‌قیمتی از جنس موهر و آنگورا که از پوست خرگوش تهیه شده‌اند و کشمیر که از موی لاما و بز تهیه می‌شود نیز در این طیف وجود دارد.

امروزه می‌توان گفت پارچه‌های کشمیری از جمله پرمصرف‌ترین پارچه‌ها محسوب می‌شوند. این نوع پارچه بسیار گران و تجملی است. پارچه‌های کشمیری از موی نوعی بز که در کشمیر هند زندگی می‌کند، تهیه می‌شود. در حال حاضر چین اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده پارچه‌های کشمیری است.

نوع دیگر از الیاف که از موی نوعی بز و خرگوش آنگورا گرفته می‌شود، موهر نام دارد که برخلاف پشم گوسفند فاقد برجستگی‌های سطح تار است و فلس‌های آن به صورت یکنواخت به ساقه چسبیده‌اند، به نحوی که شکل و طرز قرار گرفتن این فلس‌ها روی تار باعث درخشندگی موهر می‌شود.

امروزه عمده‌ترین تولیدکنندگان موهر در جهان، آفریقای جنوبی، آمریکا، ترکیه، آرژانتین، استرالیا و زلاندنو هستند. موهر استحکام بالایی دارد، غیرقابل اشتعال است، رطوبت را سریع جذب می‌کند و دیر از دست می‌دهد، کمتر چروک می‌شود، عمر طولانی دارد و رنگ آن ثابت است. به همین دلیل طرفداران آن بسیار زیاد است. قیمت لباس‌های موهری در مقایسه با لباس‌های کشمیری پایین‌تر است و به همین دلیل کاربرد بیشتری هم دارد.

اما بد نیست نکاتی را در ارتباط با نگهداری هر چه بهتر از این دست لباس‌ها بدانید.

نکته نخست آنکه لباس‌های پشمی را قبل از قرار دادن در کمد و کشو یا هر جای دیگر تمیز کنید چرا که الیاف پشم این قابلیت را دارند که بوی بد و لکه و عرق را به خود جذب کرده و به آسانی پس نمی دهند پس اگر کثیفی به مدت طولانی در آن ها باقی بماند تمیز کردن آن ها دشوارتر می‌شود.

بهترین روش برای شستن لباس پشمی خشک‌شویی است که البته هزینه‌بر است. بسیاری از لباس‌های پشمی را می توان با دست شست اما باید به لیبل شستشو توجه کنید. لباس را پشت و رو کرده و ده دقیقه در آب حاوی شوینده ملایم خیس کنید و دوبار آبکشی کنید چنگ نزنید.

لباس پشمی را نباید اتو کرد چون حالت خود را از دست می‌هد. برای اتو باید یک پارچه نخی روی آن بگذارید و اتو را روی پارچه گذاشته و بردارید و هرگز روی آن نکشید. برای خشک کردن معمولی لباس آن را روی یک حوله تمیز پهن کنید تا خشک شود و از بند رخت آویزان نکنید چون خراب می‌شود.

لباس‌های پشمی را از چوب رختی آویزان نکنید بلکه تا کرده و در کمد قرار دهید. احتمال بید زدگی در لباس های پشمی بالا است به همین دلیل نگهداری آن ها در محل خشک و در پوشش پلاستیکی توصیه می‌شود.

 

 

منبع:هنرآنلاین


  • موهر، آنگورا و کشمیری روی رگال‌های زمستانی


Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات