یکشنبه, 06 خرداد,1397 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

اختتامیه جشنواره نوای خرم برگزار شد+گزارش نصویری

اختتامیه جشنواره نوای خرم برگزار شد+گزارش نصویری

جشنواره "نوای خرم" جمعه‌شب 17 دی‌ماه با اعلام برندگان به کار خود پایان داد.

سومین جشنواره و جایزه "همایون خرم" روز گذشته در حالی به پایان رسید که در مراسم اختتامیه علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی، فریدون شهبازیان، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و... به‌عنوان مهمانان ویژه حضور داشتند.

نوای خرم که سومین سال برگزاری خود را پشت سر می‌گذارد، در حالی خاتمه پیدا کرد که شرکت‌کنندگان آن در مقایسه با سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش پیدا کرده بودند.

این جشنواره در سال 1393 با 78 شرکت‌کننده و 37 اجرا از 7 شهر و 3 آموزشگاه و مدرسه شروع به کار کرد. در سال 1394 تعداد شرکت‌کنندگان آن به 680 نفر و 280 اجرا از 31 شهر و 12 آموزشگاه و مدرسه رسید. در سال جاری شاهد شرکت 1040 نوازنده و خواننده و 395 اجرا از 56 شهر و نیز 39 مدرسه و آموزشگاه بودیم. جشنواره و جایزه استاد همایون خرم با هدف ترویج فرهنگ ایرانی، توسعه فرهنگ موسیقیایی و تشویق کودکان و نوجوانان به سمت موسیقی ریشه‌دار ایرانی، ارائه الگوهای مناسب از هنرمندان اخلاق مدار و کشف استعدادهای جدید سومین سال زندگی خود را با استقبال پر شور از سوی خانواده‌های فرهنگی و موسیقی دوست سپری کرد. از مجموعه تصاویر اجراهای ارسال‌شده به دبیرخانه این جشنواره، در نهایت 70 اجرا و 298 نوازنده و خواننده در قالب 41 اجرای تک‌خوانی و تک‌نوازی، 13 اجرای 2 یا 3 نفره، 15 اجرای گروهی 4 نفره به بالا برای شرکت در مرحله رقابتی سومین جشنواره و جایزه استاد همایون خرم راه یافتند.

مراسم اختتامیه با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. سپس پس از عرض خیر مقدم به حاضرین، کلیپ تصویری از استاد خرم پخش شد. در این کلیپ، همایون خرم در مدح استاد تجویدی صحبت کرد و گفت: کارهای تجویدی "دلپذیر" و ناشی از عشق حقیقی بود که او از موسیقی به دل داشت.

پس از اجرای این کلیپ، شاهد اجرای زنده گروه ضرباهنگ از تهران بودیم. این گروه که متشکل از 9 نوازنده و خواننده بود به سرپرستی و تنظیم سپاس صدرنوری دو قطعه "راز دل" و "همچون گذشته‌ها" را اجرا کرد. صدرنوری پیانو، غزل روزبهانی ویولن، همایون اسلامی ویولن، یکتاسادات احمدی زاده، ویولنسل، پریسا غیبی، فلوت، امیرحسین سیف نوری، کمانچه، آسمان صدرنوری، تنبک و همخوان، فریماه خرمی همخوان و پریماه صبوریان در جایگاه همخوان در این گروه همکاری می‌کردند. بعد از اتمام این اجرا، کلیپی پخش شد که در آن روند برگزاری این جشنواره به نمایش داده می‌شد. در این کلیپ شاهد صحبت‌های بردیا صدرنوری، ناصر ایزدی و رضا خرم در خصوص این جشنواره و هدف از برگزاری آن بودیم.

در ادامه از نیلوفر ابراهیمی به نمایندگی از هیئت داوران دعوت شد تا برای سخنرانی حاضر شود.

ابراهیمی خبر از بالا بودن سطح کارهای اجراشده در این جشنواره داد و گفت: با توجه به ماهیت رقابتی جشنواره و لزوم انتخاب یک یا چند گزینه از میان ده‌ها گزینه، طبیعتاً تعداد زیادی از شرکت‌کننده‌های محترم در مرحله رقابتی جشنواره حضور نیافته‌اند، اما از طرف موسسه فرهنگی و هنری راد نواندیش، به پاس قدردانی از شرکت در نوای خرم 3، تندیسی با نام آن عزیزان برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

پس از قرائت این بیانیه، نوبت به اهدای جوایز رسید که شامل دو بخش تقدیر ویژه و اهدای جوایز برگزیدگان بود.

 برای اهدای جوایز بخش اول، فرزاد طالبی، علی‌اکبر صفی‌پور، وارطان ساهاکیان، میلاد کیایی، بردیا صدرنوری و رضا خرم به روی صحنه دعوت شدند.

هر کدام از شرکت‌کننده‌هایی که برای دریافت جایزه خود به روی صحنه می‌آمدند همزمان کلیپی از اجرای آن‌ها در مانیتور صحنه پخش می‌شد.

ماهک اردانه 13 ساله نوازنده پیانو، عسل پاکزاد 13 ساله نوازنده پیانو از تهران، عرشیا و ماهور عقیلی نوازنده‌های تار و تنبک، آزاده لاله از مدرسه مهرآسا، احسان منفردی 10 ساله از تهران، آنیتا اصغری 8 ساله نوازنده سنتور، سجاد عطااللهی 7 ساله نوازنده تار از تهران، صبا حاج حسینی 7 ساله، غزاله اسماعیل‌زاده 6 ساله نوازنده پیانو، باران شایان فر 6 ساله از تهران و مانی مهدوی 3 ساله به عنوان کم‌سن‌ترین شرکت‌کننده این جشنواره، و از میان معلمین، پوریا بنی اسد رهبر و سرپرست ارکستر گل‌ها از کرمان و اسماعیل دلفراز مدیرعامل بیمه سرمد اسپانسر این برنامه دعوت به عمل آمد تا برای دریافت هدیه خود به روی صحنه حاضر شوند.

جوایز این بخش شامل یک دستگاه تبلت، تندیس جشنواره و بیمه عمر بیمه سرمد بود. پس از اتمام این بخش، از گروه ارکستر گل‌ها از کرمان که از برگزیدگان سال گذشته این جشنواره بود دعوت شد تا برای اجرای زنده بر روی صحنه حاضر شود.

"غوغای ستارگان" از ساخته‌های جاودان همایون خرم و "تنها منشین" از ساخته‌های استاد تجویدی قطعاتی بودند که توسط این گروه تقدیم حضور حاضرین در سالن شد.