شنبه, 01 اردیبهشت,1397 | |

مد و لباس

آرشیو اخبار

نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس برگزار شد

نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس برگزار شد

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس اسلامی و ایرانی از دریافت نشان "شیما" و حق مالکیت معنوی برای 15 هزار اثر تا پایان سال جاری خبر داد.
نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس اسلامی و ایرانی، روز گذشته با محوریت موضوعی "حقوق معنوی و مالکیت فکری در حوزه لباس اسلامی" از ساعت 15 تا 18 در خانه کتاب ایران برگزار شد.

حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و محمود حکمت‌نیا، معاون پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و معاون امور پژوهشی و آموزشی و مدیر گروه کلیات پژوهش دانشنامه سیره نبوی به عنوان سخنرانان جلسه و جمعی از طراحان حوزه مد و لباس در این نشست حضور داشتند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در آغاز این برنامه با اشاره به برخی فعالیت‌های انجام شده در زمینه ارائه الگوهای مبتنی با فرهنگ ایرانی و اسلامی در زمینه مد و لباس توسط جمعیت طراحان کشور و ایجاد انسجام و هویت بخشی به این موضوع مهم اظهار داشت: ایجاد ساختار اداری مناسب و ایجاد ارتباط عمیق بین حوزه‌های مرتبط و همچنین صیانت از این حوزه با ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت ارزشمند فعالان به عنوان یک اصل و مبنا در کارگروه مطرح بوده و بی‌شک حوزه مد و لباس از پرچالش‌ترین و پرتنش‌ترین حوزه‌های مرتبط با موضوعات فرهنگی و هنری کشورمان است.

قبادی با اشاره به اینکه بیش از 2500 مرکز غیر صنعتی و غیر صنفی در حال مدسازی و تولید محصولات در این زمینه هستند اظهار داشت: هرچند که این بخش‌ها تیراژ بالا و یا تولید انبوهی ندارند اما بسیار جریان سازند و حفظ مالکیت معنوی و فکری این آثار همواره در دستور کار کارگروه قرار داشته است.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس اسلامی و ایرانی از دریافت نشان "شیما" و حق مالکیت معنوی برای 15 هزار اثر تا پایان سال جاری خبر داد.

قبادی در ادامه به برگزاری جلسات مختلف با متولیان این امر در پژوهشگاه نظام‌های اسلامی و حوزه پژوهشی سیره نبوی اشاره کرد و افزود: به هر روی ما به عنوان مرکزیت فکری حوزه مد و لباس مکلفیم اسناد راهبردی را در این زمینه تولید و در اختیار نهادهای ذی‌ربط قرار دهیم و حفظ انواع مالکیت برای آثار طراحان باید در تمامی کشور نهادینه شود.

او در پایان صحبت‌هایش به چاپ و انتشار کتاب از سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس اسلامی و ایرانی خبر داد و بار دیگر بر لزوم تولید سند راهبردی در بحث مالکیت فکری و معنوی آثار با همراهی شورای فرهنگ عمومی و شورای انقلاب فرهنگی تأکید کرد.

در ادامه این برنامه، محمود حکمت‌نیا به ایراد سخنرانی پرداخت و طراحان را در زمینه راهکارهای موجود برای حفظ مالکیت معنوی آثارشان راهنمایی کرد.

او با اشاره به دغدغه طراحان و تولیدکنندگان برای صرف هزینه‌های معقول و بازدهی مناسب و جلب رضایت بازار هدف بیان کرد: حوزه مالکیت فکری نهادی را تأسیس کرده است که به صورت انحصاری از طرح‌های صنعتی حمایت کرده و بد نیست بدانید در کشوری همچون چین حدود 600 هزار طرح صنعتی در سال 2015 ثبت شده است.

حکمت‌نیا گفت: بر این اساس و در حوزه مد و لباس از ابعاد رنگ‌آمیزی و شکل و طرح پارچه و لباس تا سایر اجزا و ملحقات شامل اخذ این نشان می‌شوند.

معاون پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه از طراحان خواست تا با مراجعه به سازمان ثبت و به شکل آنلاین، مشخصات طرح‌های خود را وارد و برای دریافت نشان مالکیت فکری و معنوی اقدام کنند.

او همچنین به ارائه مباحثی در ارتباط با برند سازی و ساخت علائم تجاری توسط فعالان حوزه مد و لباس اشاره کرد و گفت: گاه سرمایه‌گذاری برای ارائه یک نشان یا علامت خاص بسیار پربازده است و خوشبختانه نشان شیما در حوزه مد و لباس می‌تواند از این شاخصه‌ها برخوردار باشد.

در پایان این جلسه نیز به پرسش‌های طراحان حاضر در نشست در ارتباط با موضوع حفظ حقوق معنوی و مالکیت فرکی در حوزه مد و لباس پاسخ داده شد.

 سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس اسلامی و ایرانی پیش از برگزاری ششمین جشنواره مد و لباس فجر و با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و با موضوعات مختلف برگزار می‌شوند.

 

 

 

منبع:هنرآنلاین


  • نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی مبانی نظری و مفاهیم دینی حوزه مد و لباس برگزار شد


2Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات