پنجشنبه, 31 خرداد,1397 | |

یادداشت

آرشیو اخبار

کتاب بخوانید تا بیشتر بدانید

کتاب بخوانید تا بیشتر بدانید

جای تاسف است که مطالعه سرانه هر ایرانی زیر 10 دقیقه بوده و برای دوری از این رقم فاجعه‌آمیز به یک عزم ملی نیاز داریم.

چند روزی است که رضا رستمی نویسنده و ژورنالیست معتبر حوزه فرهنگ و اندیشه را از دست داده‌ایم، فقدان این گرامی جانکاه و غیرقابل جبران است، اما دوستان و همراهان او با تآسی به دل مشغولی‌های آن عزیز درنظر دارند، مراسمی را برپا نمایند و تفکرات او را به تحلیل بگذارند، افکاری که نیاز مردم ما بوده و هست. تلاشی که در جهت ارتقای سطح فرهنگی جامعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی صورت می‌گیرد.

جای تاسف است که مطالعه سرانه هر ایرانی زیر 10 دقیقه بوده و برای دوری از این رقم فاجعه‌آمیز به یک عزم ملی نیاز داریم.

رولف دوبلی نویسند «کتاب هنر شفاف اندیشیدن» می‌نویسد: «هیچ چیزی رقیب کتاب در شناخت جهان نمی‌شود.» امروزه سلطه تکنولوژی و کابرد اعجاب‌انگیز آن قابل انکار نیست، اما نباید دچار این خطا بشویم که تکنولوژی در تقابل با کتاب و کتابخوانی است.

دوستان یاد شده زنده یاد رضا رستمی با گرامی‌داشت یاد ایشان و با گرایش به نحله فکری او از مسئولین دعوت کردند به جای گل با یک جلد کتاب در مراسم حضور یابند و این تدبیر حرمت بخش مردی است که با تمام وجود تلاش کرد در حوزه کتاب تحولی ایجاد نماید و از سویی دعوتی عام هست از همگان و آشتی با کتاب و اشاره به بار معنوی کتابخوانی، ما به این تشکل‌ها نیاز داریم.

یادمان نرود که سواد تحصیلی با سواد فرهنگی و اجتماعی تفاوت دارد، روی ویترین یک کتاب فروشی در شهر رم نوشته شده: «همه عشقی چون رومئو و ژولیت می‌خواهند، بدون اینکه بدانند این عشق سه روز دوام داشت و جان شش نفر را گرفت.»

کتاب بخوانید تا بیشتر بدانید.

امیر حاج‌رضایی

  • کتاب بخوانید تا بیشتر بدانید


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات