ﺳﻪشنبه, 06 فروردین,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

آشنایی با اعضای کمیسیون فرهنگی - ۱

آشنایی با اعضای کمیسیون فرهنگی - ۱

در یک ماراتن عجیب اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس دهم مشخص شدند. در این مجال به معرفی بیست عضو این کمیسیون خواهیم پرداخت.
بیست عضو کمیسیون فرهنگی طی یک داستان دراماتیک انتخاب شدند. پس از مطرح شدن عبارت «ولنگاری فرهنگی» حساسیتها نسبت به این کمیسیون بیشتر شد و انتظار می‌رفت نمایندگان برای حضور در این عرصه رقابت کنند؛ اما نتیجه دردناک بود. تنها چهار نفر از منتخبان مردم دغدغه فرهنگی داشته و کمیسیون فرهنگی را شخصاً انتخاب کردند. از این چهار نماینده، سه نماینده تجربه حضور در این عرصه را داشتند.

با رسانه‌ای شدن این چینش اعتراضها و انتقادها شدت گرفت. در حالی که در لیست امید تهران، سه مدیر مسئول روزنامه حضور داشتند و سابقه تحصیلی یکی از آنان نیز بیشتر به سمت مسائل فرهنگی سنگینی می‌کرد؛ اما با استدلالهایی عجیب فهرست کمیسیون فرهنگی خالی از روزنامه‌داران بود. در کنار اینها، شخصیتهایی که عرصه کاریشان پیش از این فرهنگی بود نیز رغبتی به نشستن در اتاق فرهنگی مجلس نشان ندادند. در نهایت انتقادها جواب داد تا کمیسیون فرهنگی به یکی از شلوغ‌ترین کمیسیون‌های مجلس دهم بدل شود.

برای شناخت بیشتر اعضای این کمیسیون در این مجال نگاهی مختصر خواهیم داشت و برای دریافت اطلاعات تنها به دو منبع سایتهای شخصی نمایندگان و مرکز پژوهشهای مجلس بسنده می‌شود. علت این امر ان است که ارائه رزومه کاری، شیوه ارائه آن و خلاقیتهای به کار رفته خود می‌تواند یک امر فرهنگی باشد و محکی است بر اینکه شخصیتهای اکنون فرهنگی کشور به چه نحوی خود را به رأی دهندگانشان معرفی کرده‌اند.

1- علی مطهری

علی مطهری، فرزند استاد شهید آیت‌الله مطهری، در بهمن 1336 در تهران متولد شد. در سال 1355 تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان علوی در رشته ریاضی به پایان رساند و در رشته مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تبریز پذیرفته شد. پس از شهادت پدر در اردیبهشت 1358 خود را به دانشگاه علم و صنعت ایران منتقل کرد و یک‌ ترم و اندی به تحصیل خود ادامه داد که با مطرح شدن انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها در سال 1359، به نویسندگی در صدای جمهوری اسلامی پرداخت و تا سال 1362 با سازمان صداوسیما همکاری داشت.

علی مطهری از ابتدای شهادت استاد مطهری مسئولیت خود را در تدوین و تنظیم آثار چاپ نشده پدر و به طور کلی نظارت بر نشر آثار آن اسلام‌شناس گران‌قدر و مورد تأیید امام خمینی (ره) به خوبی احساس کرد و این کار را از هر کار دیگری واجب‌تر شمرد. لذا پس از انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاه‌ها رشته تحصیلی خود را علی رغم موفقیت در رشته مکانیک و گذراندن 81 واحد درسی، تغییر داد و خود را به دانشکده الهیات دانشگاه تهران یعنی یکی از پایگاه‌های استاد مطهری منتقل کرد و تحصیلات خود را تا اخذ درجه دکترا در رشته فلسفه و کلام اسلامی ادامه داد و از سال 1375 در همین دانشکده به تدریس پرداخت و عضو هیئت‌علمی گروه فلسفه این دانشکده شد.

 دکتر مطهری از سال 1358 تاکنون تدوین و تنظیم دقیق و انتشار بیش از 63 کتاب جدید از استاد شهید مطهری را به عهده گرفته است. وی دارای چند مقاله علمی و کتابی به نام «اصلاح‌طلبی» نیز هست. همچنین در 15 سال گذشته مقالات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی بسیاری نگاشته است.

علی مطهری علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران و مدیریت علمی انتشارات صدرا ( مرکز نشر آثار استاد مطهری)، عضو هیئت مدیره «بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مطهری» نیز هست. وی در تدوین طرح اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما، طرح جامع رسانه، طرح اصلاح تعطیلات رسمی کشور همکاری داشته و طرح اصلاح ماده 12 قانون حمایت از مؤلفان و مصنفان و هنرمندان را نیز در صحن علنی مجلس به تصویب رساند. علی مطهری همچنین دو سال به عنوان نماینده قوه مقننه در شورای نظارت بر صدا و سیما فعالیت داشته و پس از آن تاکنون نماینده قوه مقننه در هیئت نظارت بر مطبوعات بوده است.

وی به دو زبان عربی و انگلیسی مسلط است. آقای مطهری در مجلس نهم عضو کمیسیون فرهنگی بود.

2- احمد سالک

یکی از چهار نماینده‌ای که از لحظه نخست کمیسیون فرهنگی را برگزید احمد سالک بود. منتخب مردم اصفهان متولد 1325 در اصفهان است و معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع) را پیشتر به عهده داشته است. وی تجربه نمایندگی دوره نخست، سوم، چهارم و نهم مجلس را نیز داراست. در مجلس نهم او ریاست کمیسیون فرهنگی را به عهده داشت. سالک تحصیلات ابتدایی و متوسطه را تا اخذ مدرک دیپلم ریاضی پیش گرفت و در کنار آن به صورت همزمان به تحصیل علوم حوزوی نیز همت گماشت. پس از ارتحال مرحوم پدرش آیت الله حاج شیخ محمود سالک کاشانی، جهت ادامه تحصیلات علوم دینی به حوزه علمیه زرین شهر اصفهان و سپس به قم هجرت کرد. 

 وی دروس سطوح مختلف را در محضر اساتید همچون مرحوم آیت الله سید ابوالفضل موسوی، مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی ( کفایه جلد اول)، آیت الله مشکینی، حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای مسعودی، آیت الله مظاهری و مرحوم شهید حاج آقای حسن بهشتی نژاد، آیت الله گرگانی، بنی فضل و آیت الله خزعلی و ... خارج: توفیق داشتم، ولو مدت کوتاهی بود، از درس خارج فقه مرحو م آیت الله گلپایگانی، مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله خزعلی فراگیری فن علم تفسیر قرآن، آیت الله مشکینی بهره برد. محل تحصیل احمد سالک به ترتیب حوزه علمیه اصفهان (مدرسه صدر خواجو)، حوزه علمیه زرین شهر(در مدیریت حوزه)، حوزه علمیه قم (مدرسه آیت الله مرعشی نجفی در چهار مردان و سپس در خیابان ارم، و بالاخره در مدرسه فیضیه و در مدرسه حجتیه). او سالهاست که در درس خارج فقه مقام معظم رهبری تلمذ می‌کند و در به صورت مقطعی به تدریس در حوزه و دانشگاه نیز اهتمام دارد.

از مسئولیتهای فرهنگی حجت‌السلام سالک می‌توان به مسئول دفتر حرکتهای اسلامی و مردمی وزارت خارجه، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران از سال 1369 الی 1379، معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) از سال 1387 الی 1390، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس کمیسیون مشترک طرح صیانت از حجاب و عفاف اشاره کرد.

وی به دو زبان عربی و انگلیسی مسلط است.

3- نصرالله پژمان‌فر

منتخب مردم مشهد یکی از چهار نفری است که از ابتدا کمیسیون فرهنگی را انتخاب کرد. پژمانفر که متولد 1342 در تهران است. او با سابقه نمایندگی مجلس نهم و حضور در کمیسیون فرهنگی، یک چهره فرهنگی به حساب می‌آید. وی تحصیلاتش را در خارج فقه و اصول دنبال کرده است. 

از سوابق حجت‌السالم پژمان‌فر می‌توان به معاونت آموزش و پرورش حوزه علمیه خراسان و معاونت فرهنگی و تربیتی جامعه المصطفی مشهد اشاره کرد. وی به زبان عربی مسلط است.

سایت شخصی این نماینده مجلس دهم از دسترس خارج است.

4- جمشید جعفرپور

وی متولد 1342 در شهر لار است و نمایندگی مردم لارستان، خنج و گراش را به عهده دارد. وی عضو هیأت علمی دانشگاه است و در دوره نهم نیز نماینده مجلس بود. در مجلس نهم آقای جعفرپور یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی بود. وی همچنین یکی از چهار نماینده‌ای است که از ابتدا خواهان حضور در این کمیسیون را داشت. وی تحصیلات خود را تا پایان سطح ادامه داده است و دارای دکترای تخصصی فقه و مبانی حقوق اسلامی است.

وی به دو زبان عربی و انگلیسی مسلط است.

در وبگاه شخصی آقای جعفرپور اطلاعات مبنی بر زندگینامه، رزومه و فعالیتهای او وجود ندارد.

5- محمداسماعیل سعیدی

محمد اسماعیل سعیدی به سال 1340 در گوگان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاه خود و تحصیلات دانشگاهی را در رشته مدیریت تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای تبریز و تهران به اتمام رساند. وی از سال 58 وارد سپاه پاسداران شده و 21 سال داشت که به سمت فرمانده سپاه آذرشهر منصوب شد. وی از فرماندهان دوران دفاع مقدس بوده و آخرین سمت وی جانشین فرمانده لشکر 31 عاشورا است.

سوابق و فعالیتهای او عبارت است از فرمانده سپاه آذرشهر، جانشین فرمانده لشکر 31 عاشورا، عضو هیأت مدیره باشگاه تراکتورسازی تبریز. منتخب مردم تبریز و اسکو در دوره نهم مجلس عضو کمیسیون اجتماعی بود.

وی به دو زبان عربی و انگلیسی مسلط است.

6- علی کاظمی باباحیدری

نماینده مردم اردل و فارسان اطلاعاتش هنوز در سامانه مرکز پژوهشها ثبت نشده است. البته آقای کاظمی فاقد سایت شخصی است و هیچ مرجع معتبر و قانونی برای شناخت این منتخب مردم وجود ندارد.


  • آشنایی با اعضای کمیسیون فرهنگی - ۱


Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات