جمعه, 02 فروردین,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

رضا میرکریمی در افتتاحیه جشنواره جهانی فجر: اینجا فقط محل فیلم دیدن نیست!

رضا میرکریمی در افتتاحیه جشنواره جهانی فجر: اینجا فقط محل فیلم دیدن نیست!

سید رضا میرکریمی با تاکید بر نظم و انضباط؛ حضور فیلم‌های متنوع و اصرار برای ایجاد فضای بین رشته‌ای را از مهم‌ترین ویژگی‌های جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برشمرد.

هرچند جشنواره‌ی جهانی فجر افتتاحیه رسمی ندارد اما یک روز پیش از آغاز به کار این جشنواره نمایش‌های ویژه‌ای برای اصحاب رسانه و منتقدان تدارک دیده شده است.

 

در این برنامه غیر رسمی که عصر روز سه شنبه 31 فروردین ماه در پردیس سینمایی «چارسو» به عنوان کاخ جشنواره برگزار شد‌، رضا میرکریمی دبیر جشنواره‌ی جهانی فجر در سخنان کوتاهی با خوش‌آمدگویی به اصحاب رسانه گفت: برای برگزاری یک جشنواره استاندارد جهانی‌، باید به نظم و انضباط توجه ویژه‌ای داشته باشیم؛ البته این موضوع برای ما که عادت به نظم نداریم قدری دست و پاگیر است اما امیدوارم همه کمک کنیم تا نواقص ومشکلات برطرف شود.

 

این فیلمساز ادامه داد: با ایجاد این نظم می‌توانیم سنگ زیربنای یک حرکت درست و مهم را در سال‌های آینده بگذاریم.

 

میرکریمی با اشاره به امتیازاتی که این دوره از جشنواره فیلم فجر برای مطبوعات قائل شده است‌، ادامه داد: تلاش کردیم اصحاب رسانه و منتقدان برای فیلم دیدن آسودگی داشته باشند، به همین دلیل هر روز صبح سانس‌هایی را ویژه مطبوعات انتخاب کرده‌ایم.

 

وی با اشاره به ظرفیت سالن‌های پردیس «چارسو» که در مجموع امکان سرویس دهی به کمتر از 900 تماشاگر را دارد‌، اضافه کرد: براساس ثبت‌نام‌هایی که انجام شده است‌، ما باید در فضای کاخ جشنواره‌ به دو هزار تماشاگر سرویس بدهیم که اگر همه آنها با هم بخواهند فیلمی را ببینند چنین امکانی وجود ندارد، ضمن اینکه در مقابل مهمانان خارجی تصویر خوبی ارائه نمی‌شود به همین دلیل سهمیه‌ای را برای کلیه اقشار در نظر گرفته‌ایم.

 

کارگردان فیلم‌های «یه حبه قند» و «زیر نور ماه» پراکنش و تنوع فیلم‌ها را یکی دیگر از ویژگی‌های جشنواره برشمرد و توضیح داد: با کمک مشاورانمان تلاش کردیم، فیلم‌هایی را انتخاب کنیم تا همه سلیقه‌ها را راضی کند. به همین دلیل همه نوع اثری از هر فرهنگ و هر فرمی در جدول جشنواره ما حضور دارد، ضمن اینکه مستندهای بسیار شاخصی داریم و در بخش مسابقه هم ترکیبی از فیلم‌هایی را می بینیم که کمتر دیده شده اما آثار شاخصی هستند.

 

میرکریمی ادامه داد: به عنوان یک فستیوال‌رو نسبتا حرفه‌ای، باید بگویم این تعداد فیلم که پاسخگوی همه سلیقه‌ها باشد به راحتی در یک جشنواره به دست نمی‌آید.

 

وی افزود:دوستان تلاش کرده‌اند تا جشنواره فقط محل فیلم دیدن نباشد بلکه به بهانه آن درباره سینما حرف بزنیم. به همین دلیل بیشتر فیلم‌ها برنامه‌ معرفی و نشست‌های پرسش و پاسخ دارند.

 

میرکریمی در ادامه سخنانش خطاب به اهالی رسانه گفت: مطلقا از انتقاد نه تنها ناراحت نمی‌شویم بلکه استقبال می‌کنیم! اما هدف ما این است که با کمک یکدیگر جشنواره‌ای بسیار خوب برگزار کنیم تا در چند سال آینده به یک رویداد مهم در منطقه تبدیل شود که چنین هدفی دور از دسترس هم نیست.

 

مدیرعامل خانه سینما در ادامه با ارائه توضیحاتی درباره شیوه رزرو بلیت در این دوره از جشنواره جهانی فجر خاطر نشان کرد: بلیت فروشی به معنای رایج نداریم بلکه از ماه‌ها قبل مخاطبانمان را جذب کرده‌ایم و حالا جمعیت علاقه‌مند پشت درهای مجازی کاخ جشنواره حضوردارند که به تدریج وارد این مجموعه می‌شوند.

 

میرکریمی ایجاد فضای بین رشته‌ای را از دیگر اهداف این جشنواره دانست و افزود: امیدواریم رشته‌های مختلف با سینما آشتی کنند و این هنر را به عنوان کوله باری پر از آموزه و تجربه بیابند که می‌تواند به پژوهش‌ها و تحقیقاتشان کمک کند.

 

وی با اشاره به اینکه برنامه نمایش فیلم‌ها از ساعت 10 صبح آغاز می‌شود اضافه کرد: از اشکان خطیبی مدیریت نمایش فیلم‌ها درخواست کردم تا در شروع سانس‌ها و کنترل بلیت‌ها سخت‌گیری داشته باشد و تعارفات مرسوم را کنار بگذارد، شاید این روند به بعضی بر بخورد اما بعدا متوجه می‌شوند که خیلی به نفع همه ما خواهد بود.

 

به گزارش ایسنا‌، بعد از سخنان میرکریمی؛ کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی جشنواره‌ی فجر نیز توضیحاتی را درباره شیوه رزرو بلیت و نمایش‌های ویژه رسانه ارائه کرد و در ادامه فیلم «جنون» به عنوان اولین فیلم جشنواره در سالن شماره یک پردیس «چارسو» به نمایش درآمد.

 

مدیران جشنواره‌ی فیلم فجر و داوران جشنواره همچون مجید مجیدی، مازیار میری، علیرضا شجاع نوری، محسن شاه ابراهیمی، اشکان خطیبی و... در این برنامه حضور داشتند.

 

جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر بطور رسمی از فردا اول اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد و تا 6 همین ماه ادامه دارد.


  • رضا میرکریمی در افتتاحیه جشنواره جهانی فجر: اینجا فقط محل فیلم دیدن نیست!


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات