ﺳﻪشنبه, 01 مرداد,1398 | |

اتاق خبر

آرشیو اخبار

بنیاد خیام و عطار ایجاد می کنیم
وزیر ارشاد:

بنیاد خیام و عطار ایجاد می کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تاسیس بنیادی به نام خیام و عطار در نیشابور مناسب و ضروری است و بنده هم در این زمینه قول کمک و مساعدت داده‌ام.
علی جنتی در همایش علمی پژوهشی خیام که در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، اظهار کرد: این پیشنهاد بسیار بجا است و نیاز است بنیادی جداگانه برای خیام و عطار راه‌اندازی شود که در آن اسناد، مدارک، پژوهش‌ها و مطالعاتی که درباره این شخصیت‌هاست جمع‌آوری شود و مرکزی به نام عطارشناسی و خیام‌شناسی تاسیس شود. من نیز قول کمک و مساعدت داده‌ام.

جنتی گفت: در رابطه با پایتخت کتاب کشور نیز بر اساس شاخص‌هایی که در وزارت تعریف شده بود، مرز بین اهواز و نیشابور نزدیک بود و اطمینان دارم در سال‌های آتی قطعا نیشابور به عنوان پایتخت کتاب انتخاب خواهد شد به شرطی که از هم‌اکنون نهضت کتاب‌خوانی و مطالعه در این‌جا اتفاق بیفتد.

او همچنین با اشاره به شخصیت و اندیشه خیام گفت: خیام شخصیت ویژه و عمیقی دارد. سه مساله‌ای که در اندیشه او وجود دارد اول اغتنام وقت و بهره بردن از لحظات عمر است که این اندیشه را در بسیاری از اشعار او مشاهده می‌کنیم؛ دوم حسرت و تاسف بر گذشت عمر و این که عمری که می‌گذرد دیگر بازگشتی در کار نیست و سوم عبرت از روزگار است.

جنتی افزود: به قول دکتر شفیعی کدکنی، نیشابور فشرده‌ای از ایران بزرگ است.

او همچنین گفت: شاید بتوان گفت شعر تفننی‌ترین و آخرین تخصص خیام بوده که با آن شهره عالم شده است، در حالی که پیش از آن که شاعر باشد، فیلسوفی ژرف‌اندیش، ریاضیدانی مبتکر و ستاره‌شناسی ماهر بوده و آن‌گونه که برخی منابع گفته‌اند در موسیقی و طب هم دست داشته است.


  • بنیاد خیام و عطار ایجاد می کنیم


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو

تبلیغات